V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.
Nově představené kryty připomínají vyztužené přepravní kontejnery, které dokážou odolat radiaci, střepinám, úlomkům i požárům. Díky své konstrukci je lze snadno přepravovat na nákladních automobilech a instalovat i v obtížných podmínkách, včetně trvale zamrzlých oblastí na severu Ruska.
Standardní jednotka krytu má kapacitu až 54 osob, přičemž díky modulárnímu systému lze připojit další části pro zvýšení kapacity. Kryty lze navíc napojit na vodovodní a další infrastrukturu, což umožňuje jejich dlouhodobé využití.
I když institut, který výrobu krytů zahájil, přímo nespojil tento krok s žádnou aktuální krizí, načasování vzbuzuje otázky. Výroba byla totiž oznámena pouhé dva dny poté, co Spojené státy povolily Ukrajině použít americké zbraně při útocích na cíle hluboko uvnitř Ruska. Tento krok vyvolal ostrou reakci Kremlu, který jej označil za nebezpečný a varoval před rizikem přímé konfrontace s NATO.
Napětí mezi Západem a Ruskem se přitom neustále zvyšuje. Válka na Ukrajině, která trvá od února 2022, nyní vstupuje do fáze, kterou někteří analytici považují za nejrizikovější od jejího počátku. Ruské jednotky postupují na frontě nejrychleji za poslední měsíce, zatímco západní země se snaží zintenzivnit vojenskou pomoc Ukrajině. Spojené státy a další spojenci z NATO podporují Kyjev nejen dodávkami zbraní, ale nyní i povolením využívat moderní rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území.
Kreml v reakci na rozhodnutí Washingtonu označil situaci za „lehkovážnou“ a varoval, že takové kroky mohou vést k dalšímu vyostření konfliktu. Rusko dlouhodobě upozorňuje na riziko, že by eskalace mohla přerůst v přímou konfrontaci mezi Ruskem a NATO, což by mělo katastrofální důsledky nejen pro region, ale pro celý svět.
Výroba mobilních protiatomových krytů proto může být vnímána jako součást širších příprav na potenciální eskalaci. Ačkoliv není jasné, zda kryty budou využívány v praxi, nebo zůstanou pouze preventivním opatřením, jejich uvedení do výroby podtrhuje vážnost současné situace. Rusko, stejně jako Západ, si uvědomuje, že konflikt na Ukrajině může mít dalekosáhlé důsledky, a podobné kroky naznačují připravenost čelit nejhorším možným scénářům.
Zda výroba krytů reflektuje obavy z narůstajícího rizika použití zbraní hromadného ničení, nebo jde pouze o krok směrem k posílení civilní obrany, zůstává otázkou. Jisté je však to, že v době, kdy válka nabírá na intenzitě, i takové kroky vysílají důležitý signál o tom, jak napjatá situace skutečně je.
Související
Rusko dá na armádu rekordní finance. Putin poslal třetinu vládních výdajů na obranu
Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO
Aktuálně se děje
před 38 minutami
R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 1 hodinou
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.
Zdroj: Libor Novák