Rowlingová, Kasparov, Rushdie. Osobnosti varují před "klimatem" netolerance

Více než 150 světoznámých osobností včetně spisovatelů J. K. Rowlingové nebo Salmana Rushdieho v novém otevřeném dopise varuje před ohrožením svobodného projevu a "netolerantním klimatem" na všech stranách. Signatáři podle agentury Reuters vyjádřili podporu současnému hnutí proti rasismu a policejní brutalitě, uvolněné emoce ale podle nich ve výsledku podkopávají společenskou debatu.

J. K. Rowlingová
doporučujeme

Prohlášení o "spravedlnosti a otevřené debatě" vyšlo v úterý v časopise Harper's Magazine a má se objevit i v dalších renomovaných publikacích. Kromě uvedených britských osobností se pod něj podepsali kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, americký akademik Noam Chomsky, prominentní feministka Gloria Steinemová či ruský šachový velmistr Garri Kasparov.

"Svobodná výměna informací a myšlenek, tedy životodárná síla liberální společnosti, je každým dnem více okleštěná," stojí v textu. Problém podepsaní nevidí v důrazných či "kousavých" argumentech, ale ve volání po okamžitých odvetách za "vnímané přestupky v projevech a myšlení". Dopis odsuzuje "neúměrné tresty" od lídrů institucí, avšak není z něj zcela jasné, jaké konkrétní události mají autoři na mysli.

Prohlášení vítá "potřebné" diskuse kolem rasových nespravedlností, které zejména ve Spojených Státech katapultovala do popředí veřejné debaty smrt neozbrojeného černocha George Floyda v rukách policie. Signatáři ale v souvislosti s vlnou protestů vidí i jistá úskalí a obávají se hlubší polarizace společnosti.

"Síly iliberalismu jsou na vzestupu po celém světě... Ale nelze dopustit, aby protistrana využívala vlastní odrůdu dogmat a nátlaku, což pravicoví demagogové už teď zneužívají. Demokratické inkluze, kterou chceme, lze dosáhnout pouze tehdy, když budeme vystupovat proti netolerantnímu klimatu, které se usídlilo na všech stranách," cituje z dopisu agentura AP. Jeho autoři mají za to, že "špatné myšlenky" lze porazit pouze argumenty, a že spravedlnost a svoboda mohou existovat jedině bok po boku.

Zpravodajský web BBC podotýká, že více ze signatářů v minulosti čelilo kritice za vyjádření, která byla vnímána jako urážlivá. Týká se to například spisovatelky Rowlingové a jejích nedávných výroků na téma transgenderových lidí, které pobouřily mnohé aktivisty. Autorka mimo jiné napsala, že nevěří ve "vymazání" konceptu biologického pohlaví, načež se od jejího postoje distancovaly nejméně dva weby určené pro fanoušky knih o Harrym Potterovi a také herci z filmů o mladém čaroději. "Transženy jsou ženy. Transmuži jsou muži," reagoval Rupert Grint, který na plátně ztvárnil Rona Weaslyho.

AP zasazuje nový otevřený dopis do probíhajících debat o tzv. kultuře rušení (cancel culture), jak jsou někdy označovány případy, kdy známí lidé čelí postihům či útokům po vyjádření kontroverzních názorů. BBC doplňuje, že poslední měsíce přinesly řadu podobných incidentů, přičemž v některých případech zaměstnavatelé z "vytrvalé a cílené" kritiky vyvozovali důsledky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán čelí rychlému šíření nákazy covid-19, zavře se většina škol a mešit

31.10.2020 15:25 Írán dnes prodloužil restrikce, které mají zpomalit šíření koronaviru. Týká se to hlavního města…

Demi Lovato apeluje na Američany, aby šli k volbám

31.10.2020 15:15 Zpěvačka Demi Lovato vydala singl pod názvem „Commander in Chief“, jehož prostřednictvím apeluje na…

Tři dny do voleb v USA: Pensylvánie může souboj rozhodnout, místní jsou…

31.10.2020 14:42 Do termínu amerických prezidentských voleb zbývají tři dny. Kvůli obávám z nákazy koronavirem i ve…

Ničivé zemětřesení v Turecku a Řecku: Mrtvých přibývá, tsunami odnášela…

31.10.2020 13:38 Aktualizováno Už 28 mrtvých a více než 800 zraněných evidují v Turecku a Řecku v důsledku pátečního zemětřesení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama