RECENZE: Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství zvoní umíráček světu magie

V dalším dobrodružství Mloka Scamandera se vydáváme do temných zákoutí Brumbálovy rodiny, zatímco se nesourodý spolek hrdinů snaží překazit plány Grindelwalda na uchvácení moci nad kouzelnickým světem. Nechybí ani několik známých a několik nových roztomilých příšerek a dočkáme se i křepčení s klepeťáčky.

Třetí návrat do kouzelnického světa Harryho Pottera bez ústředního hrdiny heptalogie se soustřeďuje na Brumbála (Jude Law) a jeho dávný vztah s hlavním antagonistou Gellertem Grindelwaldem (Mads Mikkelsen), který se pokouší převzít moc nad kouzelnickým světem. Kromě toho příběh pomalu odkrývá temná zákoutí Brumbálovy vlastní rodiny a odhaluje příčiny napětí mezi ním a bratrem Aberforthem (Richard Coyle).

Hned úvod snímku nabídne snad nejroztomilejší stvoření celé zvířecí série, které je inspirované bájným tvorem čínské mytologie čchi-linem (Ang. Qilin). Jeho mládě má kouzelnou moc rozpoznat dobrotu srdce, a když se narodí, znamená to, že se objevil nový vůdce mezinárodního společenství kouzelníků.

Posléze se dozvídáme, že je Grindelwald zproštěn obvinění ze zločinů, které spáchal zejména na konci druhého dílu a že usiluje o uchvácení moci nad kouzelnickým světem. Proto je Brumbálem pověřen tým čarodějů a čarodějek, kteří mají za úkol Grindelwalda zastavit. Součástí týmu je i náš starý známý mudlovský pekař Jacob Kowalski (Dan Fogler).

Trochu netradičně se nejprve zaměříme na audiovizuální stránku. Utracené milióny dolarů jsou vidět v každém záběru a nikoho nenechávají na pochybách, že se díváme na drahý snímek. Velmi dobře působí také hudba, která si vypůjčuje mnohé známe melodie z původních dílů Harryho Pottera, čímž velmi účinně hraje na nostalgickou notu.

Z hlediska obsazení a hereckých výkonů snímku také není moc co vytknout, jedná se zkrátka o dobře zvládnutou moderní produkci. Záměna morálně zdiskreditovaného Johnnyho Deppa za Madse Mikkelsena je brána prostě jako fakt a ve snímku nepadne ani zmínka o tom, proč má Grindelwald najednou jinou tvář. A jen čistě náhodou se změnilo i jeho chování a gestikulace. Nelze úplně říct, která verze černokněžníka je lepší, ale do příběhu, který je z části politickým dramatem, se asi lépe hodí Mikkelsen se svým chladným stoickým zlem ukrytým pod rádoby kamennou tváří.

Jenže ledy se začínají lámat ve chvíli, kdy se dostáváme ke scénáři. Ten je po logické stránce děravý jako řešeto a ani snaha o minimalizaci ztrát v podobě zásahu Steva Klovese do původního scénáře J. K. Rowlingové nedokázala snímek sešít do fungujícího celku.

Pojem celku je zde hodně důležitý, protože dílčí scény fungují poměrně dobře a stejně tak vedlejší dějové linky Jacoba a Queenie (Alison Sudol), Brumbála či obscura Credence (Ezra Miller). Problém však je, že pro hlavní příběh nemají příliš velký význam, a když už ano, tak psychologické prokreslení jejich činů je velmi mlhavé. Jistou míru viny na tom má fakt, že se snímek snaží odvyprávět příliš mnoho a na spoustu věcí tak nezbývá čas a divák musí přijmou fakt, že se prostě stanou.

Scénář si pak neumí příliš poradit s postavou Mloka, protože chce strašně moc vyprávět Brumbálův příběh, ale zároveň nemůže zahodit postavu magizoologa. Snímek tak občas působí mírně schizofrenním dojmem, kdy se střídají komické a akční prvky, přičemž jedny se snaží zaujmout mladší diváky, zatímco druhé cílí na starší publikum.

Výsledek je nevyrovnaným mixem látky pro dětské a dospělé publikum, který se snaží hrát na nostalgii a sentiment. Příběh sám o sobě nedokáže nabídnout nic, co by výrazně kouzelnický svět obohatilo. Ten se naopak zdá prázdnější než kdy dřív. Třetí Fantastická zvířátka tak před propadákem zachraňuje hlavně špičkový vizuál a velmi dobrá hudba. Pozitivní je, že některé linky, které se proplétaly z předchozích dílů se konečně uzavřely a případné pokračování se s nimi již nebude muset zaobírat. Pokračování příběhu Mloka Scamandera tak leží zejména v peněženkách diváků.

Celkové hodnocení: 50 %

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (2022)

Hrají: Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller, Alison Sudol, Mads Mikkelsen, Dan Fogler, Jessica Williams, Katherine Waterston, Callum Turner, Fiona Glascott, William Nadylam, Kevin Guthrie, Victoria Yeates, Richard Coyle, Oliver Masucci, Ingvar Sigurðsson, Poppy Corby-Tuech, Maria Fernanda Cândido, Maja Bloom, Simon Meacock, Bart Soroczynski, Wilf Scolding, Manuel Klein, Alexandr Kuzněcov, Valerie Pachner, Ramona Kunze-Libnow, Lucas Englander, Jan Pohl, Matthias Brenner, Peter Simonischek, Jacqueline Boatswain, David Bertrand, Jeremy Azis, Hebe Beardsall, Nick Davison, Paul Low-Hang, Dave Wong

Režie: David Yates

Předloha: J. K. Rowling (kniha)

Scénář: Steve Kloves, J. K. Rowling

Kamera: George Richmond

Hudba: James Newton Howard

USA / 143 min / dobrodružný, rodinný, fantasy

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina Harry Potter Joanne Rowlingová (J. K. Rowling) studio Warner Bros. Vertical Entertainment Mads Mikkelsen Jude Law film "Fantastická zvířata: Brumbálova tajesmství" fantasy Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny film Fantastická zvířata a kde je najít

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Aktualizováno před 13 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 38 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy