RECENZE: Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství zvoní umíráček světu magie

V dalším dobrodružství Mloka Scamandera se vydáváme do temných zákoutí Brumbálovy rodiny, zatímco se nesourodý spolek hrdinů snaží překazit plány Grindelwalda na uchvácení moci nad kouzelnickým světem. Nechybí ani několik známých a několik nových roztomilých příšerek a dočkáme se i křepčení s klepeťáčky.

Třetí návrat do kouzelnického světa Harryho Pottera bez ústředního hrdiny heptalogie se soustřeďuje na Brumbála (Jude Law) a jeho dávný vztah s hlavním antagonistou Gellertem Grindelwaldem (Mads Mikkelsen), který se pokouší převzít moc nad kouzelnickým světem. Kromě toho příběh pomalu odkrývá temná zákoutí Brumbálovy vlastní rodiny a odhaluje příčiny napětí mezi ním a bratrem Aberforthem (Richard Coyle).

Hned úvod snímku nabídne snad nejroztomilejší stvoření celé zvířecí série, které je inspirované bájným tvorem čínské mytologie čchi-linem (Ang. Qilin). Jeho mládě má kouzelnou moc rozpoznat dobrotu srdce, a když se narodí, znamená to, že se objevil nový vůdce mezinárodního společenství kouzelníků.

Posléze se dozvídáme, že je Grindelwald zproštěn obvinění ze zločinů, které spáchal zejména na konci druhého dílu a že usiluje o uchvácení moci nad kouzelnickým světem. Proto je Brumbálem pověřen tým čarodějů a čarodějek, kteří mají za úkol Grindelwalda zastavit. Součástí týmu je i náš starý známý mudlovský pekař Jacob Kowalski (Dan Fogler).

Trochu netradičně se nejprve zaměříme na audiovizuální stránku. Utracené milióny dolarů jsou vidět v každém záběru a nikoho nenechávají na pochybách, že se díváme na drahý snímek. Velmi dobře působí také hudba, která si vypůjčuje mnohé známe melodie z původních dílů Harryho Pottera, čímž velmi účinně hraje na nostalgickou notu.

Z hlediska obsazení a hereckých výkonů snímku také není moc co vytknout, jedná se zkrátka o dobře zvládnutou moderní produkci. Záměna morálně zdiskreditovaného Johnnyho Deppa za Madse Mikkelsena je brána prostě jako fakt a ve snímku nepadne ani zmínka o tom, proč má Grindelwald najednou jinou tvář. A jen čistě náhodou se změnilo i jeho chování a gestikulace. Nelze úplně říct, která verze černokněžníka je lepší, ale do příběhu, který je z části politickým dramatem, se asi lépe hodí Mikkelsen se svým chladným stoickým zlem ukrytým pod rádoby kamennou tváří.

Jenže ledy se začínají lámat ve chvíli, kdy se dostáváme ke scénáři. Ten je po logické stránce děravý jako řešeto a ani snaha o minimalizaci ztrát v podobě zásahu Steva Klovese do původního scénáře J. K. Rowlingové nedokázala snímek sešít do fungujícího celku.

Pojem celku je zde hodně důležitý, protože dílčí scény fungují poměrně dobře a stejně tak vedlejší dějové linky Jacoba a Queenie (Alison Sudol), Brumbála či obscura Credence (Ezra Miller). Problém však je, že pro hlavní příběh nemají příliš velký význam, a když už ano, tak psychologické prokreslení jejich činů je velmi mlhavé. Jistou míru viny na tom má fakt, že se snímek snaží odvyprávět příliš mnoho a na spoustu věcí tak nezbývá čas a divák musí přijmou fakt, že se prostě stanou.

Scénář si pak neumí příliš poradit s postavou Mloka, protože chce strašně moc vyprávět Brumbálův příběh, ale zároveň nemůže zahodit postavu magizoologa. Snímek tak občas působí mírně schizofrenním dojmem, kdy se střídají komické a akční prvky, přičemž jedny se snaží zaujmout mladší diváky, zatímco druhé cílí na starší publikum.

Výsledek je nevyrovnaným mixem látky pro dětské a dospělé publikum, který se snaží hrát na nostalgii a sentiment. Příběh sám o sobě nedokáže nabídnout nic, co by výrazně kouzelnický svět obohatilo. Ten se naopak zdá prázdnější než kdy dřív. Třetí Fantastická zvířátka tak před propadákem zachraňuje hlavně špičkový vizuál a velmi dobrá hudba. Pozitivní je, že některé linky, které se proplétaly z předchozích dílů se konečně uzavřely a případné pokračování se s nimi již nebude muset zaobírat. Pokračování příběhu Mloka Scamandera tak leží zejména v peněženkách diváků.

Celkové hodnocení: 50 %

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (2022)

Hrají: Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller, Alison Sudol, Mads Mikkelsen, Dan Fogler, Jessica Williams, Katherine Waterston, Callum Turner, Fiona Glascott, William Nadylam, Kevin Guthrie, Victoria Yeates, Richard Coyle, Oliver Masucci, Ingvar Sigurðsson, Poppy Corby-Tuech, Maria Fernanda Cândido, Maja Bloom, Simon Meacock, Bart Soroczynski, Wilf Scolding, Manuel Klein, Alexandr Kuzněcov, Valerie Pachner, Ramona Kunze-Libnow, Lucas Englander, Jan Pohl, Matthias Brenner, Peter Simonischek, Jacqueline Boatswain, David Bertrand, Jeremy Azis, Hebe Beardsall, Nick Davison, Paul Low-Hang, Dave Wong

Režie: David Yates

Předloha: J. K. Rowling (kniha)

Scénář: Steve Kloves, J. K. Rowling

Kamera: George Richmond

Hudba: James Newton Howard

USA / 143 min / dobrodružný, rodinný, fantasy

Související

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.
Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Více souvisejících

recenze filmy Kina Harry Potter Joanne Rowlingová (J. K. Rowling) studio Warner Bros. Vertical Entertainment Mads Mikkelsen Jude Law film "Fantastická zvířata: Brumbálova tajesmství" fantasy Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny film Fantastická zvířata a kde je najít

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy