Šéf WHO kritizoval "šokující nerovnoměrnost" v distribuci vakcín ve světě

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes kritizoval "šokující nerovnoměrnost" v distribuci vakcín proti covidu-19 ve světě. Projekt COVAX, jímž chce WHO ve spolupráci s očkovací aliancí Gavi dosáhnout spravedlivého rozdělení očkovacích látek i mezi chudé země, zaostává za plánem.

Do konce března takto bylo ve 102 zemích rozděleno jen 38,4 milionu dávek. Do konce roku přitom má COVAX podle plánu dodat více než dvě miliardy dávek.

Ačkoli už téměř všechny země světa vakcíny dostaly, jejich množství je mnohde příliš malé i na proočkování lékařského personálu a rizikových skupin, řekl Tedros. V bohatých státech byl podle něj v průměru naočkován už každý čtvrtý člověk, zatímco v chudých zemích je to jen každý pětistý. COVAX podle Tedrose od farmaceutických firem nedostává dostatečné množství vakcín.

Na celém světě bylo dosud podáno více než 700 milionů dávek vakcín proti covidu, ale 87 procent z nich šlo do bohatých zemí, zatímco ty nízkopříjmové dostaly jen 0,2 procenta spotřebovaného množství. "Doufáme, že to budeme schopni dohnat v dubnu nebo květnu," poznamenal Tedros.

Seth Berkley, šéf světové aliance pro očkování Gavi, konstatoval, že výrobci vakcín mají problémy zajistit všechny složky a látky nezbytné pro výrobu. Kromě toho je podle něj v Indii zadržována vakcína AstraZeneca, místo toho, aby byla poskytnuta iniciativě COVAX, jak bylo plánováno. "Indii nyní sužuje velmi vážná vlna onemocnění, a proto chce urychlit vlastní očkování," vysvětlil Berkley.

Právě britsko-švédská vakcína AstraZeneca tvoří ústřední pilíř iniciativy COVAX. Přitom právě tato očkovací látka je vystavena pochybnostem kvůli zprávám o vzácných vedlejších účincích v podobě tvorby krevních sraženin. WHO dnes zatím nedoporučila možnost očkování jinou vakcínou při druhé dávce u lidí, kterým byla podána první dávka AstraZeneky. Podle WHO zatím není dost údajů ke "křížovému" očkování. Mezitím ho ale u lidí mladších 55 let doporučuje například Francie.

Související

Více souvisejících

Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) WHO (Světová zdravotnická organizace) očkování

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy