Smrt Navalného Kremlu nestačila. Teď jde Rusko po jeho rodině

Ruské ministerstvo vnitra opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

V lednu 2022 bylo poprvé vyhlášeno pátrání po Olegovi Navalném. V únoru téhož roku oznámil soud v moskevské čtvrti Lublino, že Oleg Navalnyj opustil území Ruska.

Podle ruské státní tiskové agentury TASS, která se odvolává na zdroj z prostředí orgánů činných v trestním řízení, bylo proti Olegovi Navalnému zahájeno nové trestní řízení. Zdroj, se kterým TASS komunikovala, ale nebyl schopen specifikovat, o jakou konkrétní kauzu se jedná.

Oleg Navalnyj byl v srpnu 2021 odsouzen k podmíněnému trestu za porušení hygienických a epidemiologických omezení souvisejících s pandemií COVID-19. Tento trest byl udělen v kauze zpronevěry v ruské pobočce francouzské kosmetické značky Yves Rocher.

Důvodem porušení těchto pravidel měly být údajné výzvy k účasti na shromážděních na podporu Alexeje Navalného v lednu 2021.

Kromě Olega Navalného byli tehdy obviněni i další sympatizanti jeho bratra, včetně opozičních komunálních poslanců a účastnic projektu Pussy Riot.

Soudy jim udělily nižší tresty odnětí svobody, ale orgány činné v trestním řízení je nakonec donutily opustit zemi, často prostřednictvím opakovaných administrativních zatčení.

I když byl Oleg Navalnyj zařazen na seznam hledaných osob v lednu 2022, už o měsíc později se ukázalo, že opustil Rusko. Mělo se tak stát v září 2021, tedy krátce poté, co obdržel podmíněný trest v tzv. sanitární kauze.

Doporučené články

Zařazení Olega Navalného ​​na seznam hledaných osob přišlo krátce po smrti jeho bratra. Vdova Julija Navalná v pondělí uvedla, že její manžel byl zabit pomocí novičoku, nervově paralytické látky, kterou se ho v srpnu 2020 pokusili zabít atentátníci z FSB. 

Vladimir Osečkin, zakladatel lidskoprávní skupiny Gulagu.net, tvrdí, že Alexej Navalnyj byl pravděpodobně zabit úderem pěstí do srdce, což je technika, kterou kdysi učili operátoři speciálních jednotek KGB.

Příčina smrti tak nadále zůstává neznámá a nebude možné ji zjistit, pokud úřady nevydají Navalného tělo. To však úřady odmítají. Ruští vyšetřovatelé oznámili právníkům a matce Navalného, ​​že jeho tělo jim prozatím nevydají. Údajně bude ještě 14 dní podrobováno "chemickému zkoumání". 

Matka Navalného proto podala žalobu pro "nečinnost vyšetřovacího výboru ve věci předání Alexejova těla." Oznámil to Ivan Ždanov, ředitel nadace Fond boje proti korupci, kterou svého času Navalnyj založil. 

Ruská státní média ve středu uvedla, že městský soud v Salechardu na severním polárním kruhu obdržel žalobu od Ludmily Navalné na "protizákonné kroky a rozhodnutí." Soud neupřesnil, koho nebo jaký subjekt matka obvinila.

Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je nyní uloženo v márnici okresní nemocnice ve sibiřském městě Salechard. Podle informací, které zveřejnil v neděli nezávislý deník Novaja Gazeta Europa s odvoláním na nejmenované zdroje, se pitva ještě neuskutečnila. 

Salechard, hlavní město Jamalskoněneckého autonomního okruhu s více než 50 000 obyvateli, je od trestanecké kolonie Polární vlk, kde Navalnyj zemřel, vzdáleno vzdušnou čarou asi 50 kilometrů severozápadně, a leží za polárním kruhem.

Související

Ilustrační foto

Navalného bratr dostal u soudu roční podmínku

Moskevský soud dnes uložil bratrovi uvězněného opozičníka Alexeje Navalného Olegovi podmíněný trest - rok odnětí svobody s roční podmínkou - za porušení hygienických norem, jelikož se v lednu zúčastnil zakázané demonstrace za Navalného osvobození. "Pokládáme tento verdikt za nespravedlivý a odvoláme se," řekl agentuře TASS obhájce Nikas Paraskevov.
Alexej Navalnyj

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Více souvisejících

Oleg Navalnyj Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy