Velké technologické firmy se zapojují do boje proti ruskému vlivu napříč sociálními sítěmi. Panují velké obavy z vměšování Moskvy do záležitostí nejen Slovenska, ale celé Evropské unie. Tu příští rok čekají volby do Evropského parlamentu. Zatímco Meta odstranila přes miliardu falešných účtů, zapojil se i čínský TikTok, na kterém skončilo téměř 6 milionů takových.
Zbývá už jen pár dní do jednoho z nejzásadnějších okamžiků novodobé slovenské historie. Slováci se chystají k volbám do Národní rady, kde proti sobě stojí řada stran a hnutí, z nichž nejsilnější jsou Progresívne Slovensko Michala Šimečka a Smer-SD Roberta Fica, bývalého premiéra.
Šimečkova strana v posledních dnech přeskočila Smer v preferencích, ve středu zveřejněné průzkumy ale zase ukazují, že Ficova sociální demokracie vede.
Téma slovenských voleb hýbe nejen samotnou zemí, nýbrž i okolními státy. Nezřídka je zmiňují i přední zahraniční média, nejčastěji Politico. Tento zpravodajský server nyní upozornil na možné ruské vměšování, které komentovala česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
Jourová je zodpovědná za digitální záležitosti a demokracii na úrovni Evropské unie, volby na Slovensku jsou pro ni tedy momentálně velice důležitým tématem. „Hlasování je klíčové, protože přístup k Rusku nebo Ukrajině je rozdělující linií,“ přiblížila.
Fico a Šimečka se liší právě ve svém přístupu k pomoci válkou zmítané Ukrajině, kterou loni v únoru napadlo Rusko. Zatímco Šimečka podporu kvituje a chce v ní pokračovat, Fico stojí za tím, že má dojít k mírovým jednáním, „i kdyby trvala deset let“. Problémem je, že ani jedna ze stran v současné době nechce jednat ani o příměří.
Kromě jiných, domácích témat, je pro Slováky válka v sousední Ukrajině důležitá. Evropská unie si je vědoma toho, že tato válka nemusí skončit pouze na ukrajinském teritoriu a v hybridní formě se šíří do celého světa. „Riziko, že Moskva zasáhne do voleb v EU v příštím roce je obzvláště vážné. Ruský stát se zapojil do války bez idejí, aby znečistil náš informační prostor polopravdami a lžemi a vytvořil falešný obraz, že demokracie není lepší než autokracie,“ upřesnila Jourová.
Slovensko je podle ní velice citlivé na proruské narativy. „Země je úrodnou půdou pro ruské provládní narativy,“ dodala. Podle březnového průzkumu think-tanku GLOBSEC se až 53 procent Slováků domnívá, že volby budou zmanipulované. „Facebook přislíbil navýšení počtu fact-checkerů,“ komentovala Jourová fakt, že dosud společnost Meta uzavřela smlouvu pouze s jedním takovým serverem – a to Demagogem, o čemž EuroZprávy.cz psaly před několika dny.
Do boje proti dezinformacím a šíření proruských narativů se zapojil dokonce i čínský TikTok. Odstranil síť více než tří tisícovek falešných účtů s 418 tisíci sledujícími, které sdílely nepravdivý obsah o válce na Ukrajině a dopadech na evropskou ekonomiku, a to konkrétně německy.
TikTok rovněž odstranil až 5,9 milionu falešných účtů zejména ze Španělska, Německa, Itálie a Francie. Jen v druhé polovině roku 2022 šlo o 850 tisíc neautentických účtů. Podobně se zachoval LinkedIn, který zablokoval nebo omezil registraci až 6,7 milionu falešných účtů. Meta jen za první polovinu letošního roku odstranila 1,1 miliardy falešných účtů – tedy 4-5 % aktivních měsíčních uživatelů.
Související
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
sociální sítě , TikTok , volby na Slovensku , Slovensko , EU (Evropská unie) , volby , evropský parlament
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
před 1 hodinou
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 2 hodinami
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 2 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 3 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 3 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 4 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 4 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 5 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 6 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 6 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 7 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 8 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 9 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 9 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 10 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 11 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 12 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 13 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
Nadcházející víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné počasí s typicky letními teplotami. Podle meteorologů nás čekají dny plné slunce s minimem srážek, které budou lákat k pobytu venku.
Zdroj: Libor Novák