Trump už s Putinem nebude jednat v rukavičkách. Proti Rusku zaujme tvrdší postoj, než mnozí očekávají, míní expert

S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu se objevují obavy ohledně jeho přístupu k Rusku a jeho agresi vůči Ukrajině i širší globální bezpečnostní situaci. Tyto obavy jsou podníceny jeho dřívějšími vstřícnými výroky vůči Vladimiru Putinovi, kritikou evropských spojenců a výhradami k dosavadní americké podpoře Ukrajiny. Avšak detailnější analýza jeho prvního prezidentského období a připravovaného kabinetu naznačuje, že Trumpův postoj k Rusku může být tvrdší, než se na první pohled zdá, uvedl pro server National Interest spolupracovník Kennanova institutu při Woodrow Wilson Center a expert na zahraniční politiku USA vůči Rusku a Ukrajině Dan White.

Znepokojení plynou z kontrastu mezi Trumpovou občasnou smířlivostí vůči Putinovi a ostrou kritikou vůči americkým a evropským lídrům. Příkladem může být rok 2018, kdy Trump gratuloval Putinovi k jeho opětovnému zvolení a zpochybnil závěry amerických tajných služeb ohledně ruského vměšování do voleb, zatímco současně kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou.

To však není celý příběh. Trump sice projevoval určitou skepsi k informacím zpravodajských služeb, ale současně uvalil sankce na desítky ruských subjektů za vměšování do voleb. Dále na jejich doporučení podpořil evropské spojence vyhoštěním ruských diplomatů po útoku na Sergeje Skripala ve Velké Británii a odstoupil od smlouvy o jaderných zbraních středního doletu (INF), kterou Rusko opakovaně porušovalo.

Přes veškerou jeho zdánlivou náklonnost k Putinovi byla Trumpova politika vůči Rusku v praxi daleko tvrdší než ta Obamova. Uzavřel ruské konzuláty, zvýšil vojenskou pomoc Ukrajině a nechal americké síly v roce 2018 v Sýrii zničit stovky ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny.

Trumpova nevyzpytatelná diplomacie se netýkala pouze Ruska. Například v případě tureckého prezidenta Recepa Erdogana střídal přátelské projevy s hrozbami ekonomických sankcí. Vztah s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem byl podobně nestálý – chvíli hovořil o „skvělém přátelství“, ale pak uvalil na Čínu tvrdá cla.

Pragmatický přístup k mezinárodní politice byl vždy jedním z klíčových prvků Trumpova zahraničněpolitického stylu. Ať už byl jeho vztah k evropským lídrům jakkoli napjatý, základní linie americké strategie zůstávala stejná: tvrdý postoj vůči geopolitickým soupeřům.

Zajímavé je i jmenování generála Keitha Kellogga jako zvláštního vyslance pro ukončení války na Ukrajině. Jeho odložená cesta do Kyjeva byla interpretována jako znamení možné změny kurzu, ale krátce poté Kellogg veřejně prohlásil, že dosažení příměří může trvat až 100 dní a že dohoda nebude jednostranně výhodná pro Rusko.

Trump si je vědom politických rizik, která by přinesla špatně zvládnutá situace na Ukrajině, podobně jako Bidenova chaotická evakuace z Afghánistánu. Proto pravděpodobně nebude chtít riskovat oslabení důvěry v americké vedení světového hospodářského systému.

Trumpova politika vůči Rusku bude nejspíše založena na tlaku na jeho energetický sektor. Kellogg již naznačil, že Trumpova administrativa by mohla cílit na snížení cen ruské ropy pod 45 dolarů za barel – což by mohlo být dosaženo kombinací zvýšené těžby v USA, diplomatického tlaku na Saúdskou Arábii k vyšší produkci a podněcování útoků na ruskou ropnou infrastrukturu financovanou ze zmrazených ruských aktiv.

Putin, navzdory několika nedávným pochvalným komentářům na Trumpovu adresu, nevysílá žádné signály ústupků. Krátce před Trumpovou inaugurací podepsal nové strategické partnerství s Íránem, což naznačuje, že ruský prezident se připravuje na možnou eskalaci napětí mezi oběma zeměmi.

Přestože tedy může Trump navenek působit jako politik ochotný s Ruskem jednat, reálná opatření jeho administrativy mohou pro Moskvu představovat daleko větší hrozbu, než se mnozí domnívají.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Donald Trump Rusko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vláda ČR

Česko přijalo nový akční plán. Má osm cílů, plnit se bude do roku 2028

Česko chce do roku 2028 zpřísnit boj proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Nový akční plán, který k tomu vláda přijala ve středu, má osm cílů, jejichž naplnění má pomoci s potíráním tohoto druhu kriminality i s osvětou veřejnosti. Kabinet mimo jiné také schválil rozšíření seznamu států, jejichž občané mají v Česku volný vstup na trh práce, o občany samostatné jurisdikce Tchaj-wan a schválil kandidaturu českého zástupce na pozici viceprezidenta Evropské investiční banky.

před 4 hodinami

Marco Rubio

Spojené arabské emiráty odmítly Trumpův plán pro Gazu

Prezident Spojených arabských emirátů vyjádřil americkému ministru zahraničí Marku Rubiovi odmítavý postoj k návrhu na vysídlení Palestinců z Gazy. Jeho vyjádření přichází těsně před důležitým summitem v Saúdské Arábii. Informovala o tom stanice Deutsche Welle.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Metro

Rusko vyhraje a všichni umřou, řval muž s nožem v metru. Zasahovala policie

Dramatické chvíle zažili v úterý večer cestující v pražském metru. Policie zasahovala ve voze ve stanici Kobylisy na lince C, protože muž pod vlivem alkoholu a drog s nožem ohrožoval pasažéry. Jednomu dokonce přiložil zbraň k tělu. Strážci zákona museli při zadržení použít donucovací prostředky. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump jako nový nejlepší přítel Ruska? V podhradí Kremlu sní lidé o míru

Uplynulý týden změnil úplně vše: tradiční transatlantické spojenectví mezi Evropou a Spojenými státy se otřáslo, zatímco Rusko se posunulo přesně tam, kam chtělo. Zaujalo silnou pozici v globální politice, aniž by v jednáních o ukončení války na Ukrajině muselo učinit jakékoli ústupky. píše britská stanice BBC. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

OBRAZEM: Mrazivé ráno zahalilo Prahu do tajuplné atmosféry

V posledních dnech Česku vládnou teploty pod bodem mrazu, přičemž noc z úterý na středu byla tou vůbec nejmrazivější. Ráno však mráz kouzlil a nad Prahou vytvořil dechberoucí atmosféru.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy