BERLINALE: Benedict Cumberbatch bojuje s truchlením a opeřenou příšerou

Recenze filmu The Thing With Feathers z mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Fantasmagorický snímek v silně expresivních obrysech rozkresluje pocity muže, který se vyrovnává s náhlou smrtí své ženy. Uhrane svou lyrikou i konceptem, nedokáže však plně pohltit.

Speciálního uvedení se v Berlíně dostalo britskému filmu The Thing With Feathers, který minulý měsíc odpremiéroval v Sundance. Čerpá z oceňované novely Maxe Portera Žal je to s křídly. Útlá předloha originálně variuje tvorbu Edgara Allana Poea a formálně se pohybuje napříč několika literárními útvary, prim však hraje poezie. Střídá vyprávěcí perspektivy a zaostřuje na příběh otce, který se po smrti ženy musí popasovat s truchlením a výchovou dvou synů.

Filmová adaptace na poli hraného filmu debutujícího režiséra Dylana Southerna, jenž dosud tvořil především videoklipy a reklamy, zachovává nejen výchozí premisu, ale i narativní strukturu. Nápisy oddělenými kapitolami zprostředkovává čtyři odlišné pohledy. Otec se živí jako kreslíř, přičemž jeho tvorba se po smrti manželky stává stále temnější. Jeho bolestí zkreslená percepce reality se intenzivně přetváří v noční můru, kterou jej bez zeptání provází obří vrána.

Opeřenec otce týrá, symbolizuje neuniknutelnou tíhu našich chmurných myšlenek. Jeho přítomnost postupně nabírá dvojsečných rozměrů. Není to pouze zhmotněný tyran vycházející z lidského nitra, ale také nositel poznání. Ztělesňuje nutnost změny. Film s ornamentálními prvky pracuje podmanivě, jakkoliv je někdy možná až příliš návodný. Celkové ladění spoléhá na temně lyrizující atmosféru. Tříští jednotu místa, času a děje. Těkavě přeskakuje a útočí sílou paranoidních obrazů.

Do střihové skladby se propisuje takřka schizofrenní vedení naší pozornosti. Styčným emočním bodem je truchlení. Tvůrci důmyslně ukazují, jak tenká je hranice propasti vedoucí k sebelítostí a zapšklostí, kterou máme posléze tendenci přenášet i na naše nejbližší. Expresivním stylem trefně zachycují rozklad rodinných jistot a psychický stav hraničící s manickou depresí. Výplody zatemněné mysli pomalu přebírají kontrolu nad uvažováním a tělem. Zároveň ale nabízí i cestu ven, jež pramení právě z konfrontace a nutnosti přijetí těchto osobních démonů.

Estetika těží z akademického ořezu, vytváří klaustrofobní podmínky. Kompozice vychází z detailního snímání tváří, rámování postavy nemilosrdně dusilo. Snímání je však stejnou měrou křehké a světelně měkké. V ostré opozici pak stojí fantasmagorické pasáže plné kontrastů a stínů. Dvě stylisticky odlišné cesty postupně splývají v jednu. Vizuální identita je rozmanitá a slouží jako jeden z nejsilnějších motorů filmu.

Druhým pomyslným tahounem je Benedict Cumberbatch ztvárňující ústřední postavu otce. V herecky vděčné úloze, poté, co trochu ustrnul v jednotvárném marvelovském universu (vyjma výborné Síly psa), dostává bohatý prostor k demonstrací svých schopností. A to především fyzických. I když zde pronáší s charakteristickým akcentem utrápené repliky, těžiště spočívá v tvárnosti mimických svalů a expresivních pohybů celého těla. Jeho bezejmenné postavě dodává potřebnou pudovost.

Na papíře zní opravdu všechno skvěle. Jako celek je The Thing With Feathers ale spíše filmem silných momentů. Trpí nevyrovnaností. Je jasné, že portrétovaná situace zákonitě vede k určitému tápáním nekonečným kruhem. S tímto repetitivním konceptem však snímku velmi záhy dochází dech. Škála problematizovaných emocí není dostatečně široká. Daří se zachytit podoby truchlení a jejich proměny, množství dalších motivů zůstává nedotažených.

Například střídání vyprávěcích perspektiv je v závěru nevyužité. Jednotlivé segmenty a jejich narace spolu nekomunikují a kontrastují jen na bazální úrovni, v zásadě se od sebe neliší. Stejně tak paralely mezi tvůrčím a osobním životem otce zůstávají netvárně ležet, ačkoliv nabízí podnětný materiál k dalšímu vrstvení. Rozštěpenost se zrcadlí i v intimních chvílích otce se syny, jež jednu chvílí dokáží emocionálně zasáhnout, druhou zase působí lacině a vyumělkovaně.

Nekonzistentnost ke kýženému efektu v závěru sedí. Film diváky nemilosrdně trápí a dusí, zatímco potutelně směřuje k očistné a smířlivé katarzi. Rozhodně jde o neotřelé a o verbálně nezprostředkovatelné možnosti filmové řeči opírající se dílo, které dokáže navodit nepříjemné fyzično, zatímco mu pod rukama pomalu vyprchává emocionální pnutí. Zdárně přenáší zranitelnost protagonisty, stejnou měrou ale vyobrazuje i to, jak zraňuje ostatní. Jakkoliv nám tvůrci nedovolují se ve filmu oddaně ztratit, chvílemi je skutečně podnětné v něm alespoň bloudit.

Hodnocení: 60%

Režie: Dylan Southern

Scénář: Dylan Southern

Hrají: Benedict Cumberbatch, Richard Boxall, Henry Boxall, David Thewlis, Jessie Cave, Sam Spruell, Leo Bill, Vinette Robinson, Adam Basil, Tim Plester, Joakim Skarli

Evropská premiéra: Mezinárodní filmový festival Berlinale (13. až 23. února 2025)

Související

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.
Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

recenze The Thing With Feathers (film) Benedict Cumberbatch (herec) Berlinále filmy

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat

Po víkendu se v Česku očekává poměrně chladné počasí, které však dlouho nevydrží. Přijde totiž oteplení. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na příští týden. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy