Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

Lanza, který pracoval na Trumpově letošní volební kampani, řekl BBC, že nastupující administrativa požádá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o předložení jeho verze realistické vize míru. "A pokud přijde ke stolu a řekne, že můžeme mít mír, pokud budeme mít Krym, ukáže nám, že není seriózní. Krym je pryč," řekl poradce. 

Rusko anektovalo Krym už v roce 2014, tedy osm let před začátkem plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Zvolený prezident během kampaně zdůrazňoval, že jeho prioritou je válku ukončit.

Trumpův kampaňový poradce nezmínil oblasti na východě Ukrajiny, ale podotkl, že obnovení ukrajinské kontroly nad Krymem je nerealistické a není cílem Spojených států. "Když Zelenskyj řekne, že mír bude, jen když se vrátí Krym, máme pro něj zprávu: Krym je pryč," prohlásil Lanza, který také vyloučil nasazení amerických vojáků za účelem dobytí poloostrova. Kyjev ale nikdy nic takového nepožadoval, zdůraznila britská stanice. 

Lanza se nechal slyšet, že má obrovský respekt pro ukrajinské občany a jejich lví srdce. Uvedl nicméně, že americkou prioritou je mír. Zelenskyj prý bude dotázán na realistickou vizi míru. "Není to vize vítězství, je to vize míru. A pojďme začít s upřímnou konverzací," dodal. 

Mluvčí Trumpova týmu, který aktuálně připravuje předání moci z rukou Joea Bidena, podle BBC reagovala slovy, že Lanza, který pracoval pro volební kampaň, nepracuje pro prezidenta Trumpa a nemluví za něj. Zelenského poradce Dmytro Lytvyn zase poznamenal, že Lanzovy výroky vytvářejí tlak na Ukrajinu, aby uzavřela mír, i když je to ruský prezident Vladimir Putin, který usiluje o pokračování války. 

"Putin přichází o většinu svých lidí při útocích na frontě. Co to znamená? Je zřejmé, že chce pokračovat v bojích," řekl Lytvyn a doplnil, že Kyjev usiluje o mír od roku 2022. "Jsou tu celkem realistické návrhy. A je to Rusko, které musí být přinuceno pochopit, že mír je potřeba, ale musí být spolehlivý, aby se neopakovaly žádné ruské útoky," dodal. 

Trump již po úterním volebním triumfu mluvil s ukrajinským protějškem, přičemž hovoru se zúčastnil i miliardář Elon Musk. Zdroj z ukrajinské prezidentské kanceláře sdělil BBC, že šlo o dobrou konverzaci, která trvala asi půl hodiny. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Donald Trump Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko Vladimír Putin Krym

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy