Navzdory neúspěšnému kolu jednání mezi Kyjevem a Moskvou, které se konalo 2. června v Istanbulu, zůstává podle experta Thomase Grahama možnost dosažení příměří a trvalého míru reálná. Graham, bývalý poradce prezidenta George W. Bushe a dnes člen Rady pro zahraniční vztahy (CFR), tvrdí, že ukončení války vyžaduje čtyři konkrétní kroky: důvěrná diplomacie, širší debatu o evropské bezpečnosti, aktivní zapojení USA a pokračující vojenskou podporu Ukrajině.
1. Tajná diplomacie místo veřejných summitu
Graham zdůrazňuje, že zásadní kompromisy lze uzavřít pouze mimo dosah médií. Istanbulská jednání podle něj mohla být přínosná při výměnách zajatců, ale řešení hlavních bodů konfliktu vyžaduje tiché zákulisní vyjednávání, které eliminuje tlak veřejnosti a politickou pózu.
2. Jednání musí být součástí širší bezpečnostní architektury Evropy
Podle Grahama je válka na Ukrajině pouze jednou frontou širšího konfliktu mezi Ruskem a Západem. Jakékoli smysluplné řešení musí být součástí dialogu o evropské bezpečnosti a strategické stabilitě.
Na těchto jednáních by měly participovat různé státy podle povahy tématu – USA a Rusko v otázkách strategické rovnováhy, Evropa v rámci bezpečnostní architektury a Ukrajina s Ruskem u konkrétních technických bodů jako je výměna zajatců.
3. Aktivní role Spojených států
Třetím bodem je vedoucí role Spojených států. Graham tvrdí, že bez Washingtonu nelze dosáhnout příměří ani mírového urovnání. USA jsou jedinou mocností, která má vliv na obě strany: Ukrajina je na americké pomoci existenčně závislá, zatímco Rusko touží po normalizaci vztahů s Washingtonem jako potvrzení své velmocenské role.
Podle Grahama by USA měly vypracovat rámcovou dohodu – soubor zásad a parametrů, které by mohly sloužit jako základ pro příměří i dlouhodobé řešení. Nejtěžšími body k dohodě zůstanou bezpečnostní záruky a status sporných území.
4. Pokračování americké vojenské podpory Ukrajině
Aby bylo možné donutit Moskvu k serióznímu jednání, musí být Putin podle Grahama přesvědčen, že vojenského vítězství nelze dosáhnout. Pokračující dodávky zbraní Ukrajině a případné nové americké rozpočtové opatření by vytvořily potřebný tlak, i když by to Kreml hlasitě odsoudil.
Graham varuje, že mír nebude spravedlivý ani dokonalý. „Agresor nebude zbaven všech válečných zisků, Putin neskončí v Haagu a Rusko zřejmě plně nezaplatí škody,“ píše. Přesto je podle něj třeba klást důraz na záchranu lidských životů a omezení další destrukce.
Pokud má být dosaženo spravedlnosti, bude to dlouhodobý proces, srovnatelný s vyrovnáváním během studené války. Dnes je prioritou mír a stabilita.
„Spojené státy jsou i nadále klíčem k ukončení války v Evropě – nejen kvůli své moci, ale i kvůli své odpovědnosti,“ uzavírá Graham.
Související
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
před 3 hodinami
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
před 4 hodinami
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
před 5 hodinami
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
před 6 hodinami
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
před 6 hodinami
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
před 7 hodinami
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
před 7 hodinami
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
před 8 hodinami
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
před 9 hodinami
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
před 10 hodinami
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
před 11 hodinami
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
před 11 hodinami
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
před 12 hodinami
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
před 13 hodinami
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
před 14 hodinami
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
před 14 hodinami
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
před 16 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
včera
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
včera
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše, který se k moci vrátil koncem roku 2025, přinesl znatelnou změnu rétoriky ve vztahu k Tchaj-wanu. Zatímco předchozí vládní garnitura udělala z Prahy jednoho z nejnadšenějších partnerů Tchaj-peje v Evropě, Babiš tento postoj dlouhodobě kritizoval jako ideologické podbízení, které poškozuje české ekonomické zájmy v Číně. Jak upozornil prestižní server The Diplomat, podrobnější pohled na reálné kroky nové vlády ukazuje, že ačkoliv došlo k výraznému ochlazení oficiálních prohlášení, praktická podstata a věcná spolupráce mezi oběma zeměmi zůstaly v mnoha ohledech nedotčeny.
Zdroj: Libor Novák