Účinná vakcína proti covid-19 vzniknout nemusí. Odborníci chtějí mít "plán B"

Celý svět netrpělivě čeká, až bude k dispozici nová a účinná vakcína proti covid-19. Politici volí pozitivní postoje a zaníceně hovoří o klinických pokusech na lidech a o dostupnosti vakcíny do jednoho roku. Jeden ze šesti zvláštních vyslanců OSN, který má za úkol reagovat na pandemii covid-19, je jiného názoru.

Vakcína? Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Mnoho odborníků se domnívá, že místo úplného vyhlazení onemocnění covid-19 se společnost bude muset naučit žít s ním. Města se začnou pomalu otevírat, ale stále budou muset být dodržována ochranná opatření, výjimkou nebude ani povinné testování. Ohniska viru SARS-CoV-2 se můžou objevovat každoročně a globální počet obětí by se náhle zvyšoval. Odborníci čerpají ze zkušeností, které již lidstvo zažilo v minulosti, například s virem HIV.

Ačkoliv jsou někteří odborníci přesvědčeni, že vakcína bude vyvinuta, protože na rozdíl od viru HIV a malárie vir SARS-CoV-2 nemutuje tak rychle. Lékař David Nabarro, jeden ze šesti zvláštních vyslanců OSN, který má za úkol reagovat na pandemii covid-19, nabádá svět, aby byl schopný fungovat i v případě, že vakcína nebude k dispozici. Podle Nabarra je nezbytné, aby se země byly schopné bránit a pokračovat v hospodářské činnosti i s hrozbou viru. „Existují viry, proti kterým nemáme žádná očkování, takže nemůžeme předpokládat, že se vakcína proti covid-19 objeví a pokud se objeví, nevíme, zda bude účinná a bezpečná,“ uvedl Nabarro pro CNN.

Podle mnoha politiků a odborníků, včetně Anthonyho Fauciho, ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci v USA, bude vakcína k dispozici nejpozději do 18 měsíců. Tento verdikt však vyvrací Peter Hotez, děkan na National School of Tropical Medicine v Houstonu. „Nikdy jsme neurychlili vývoj vakcíny na rok až 18 měsíců. Sice to neznamená, že je to nemožné, ale bude to hrdinský čin“, uvedl Hotez pro CNN. Podle Hoteze je důležité mít v záloze plán B, pokud nebude k dispozici očkování.

V roce 1984 byl identifikovaný nový typ viru, který se později stal známým jako virus HIV. Tehdejší ministryně zdravotnictví a sociálních služeb USA Margaret Hecklerová na tiskové konferenci uvedla, že očkování proti HIV bude připraveno v průběhu dvou let. Téměř po 40 letech a 32 milionech úmrtí není vakcína stále k dispozici. HIV má ve srovnání s covid-19 vyšší úroveň mutace, takže odborníci jsou díky tomu mnohem optimističtější při hledání nové vakcíny proti covid-19.Testování na lidech již probíhá v Anglii a v USA. Podle Hoteze je to testování, nikoliv vývoj, který zabraňuje výrobě vakcíny. „Zabýváme se biologickými systémy a ne mechanickými. Skutečně záleží na tom, jak tělo reaguje,“ dodává.

Současně se testují léky, které by mohli potlačit virus SARS-CoV-2 jako v případě HIV, který se potlačuje antivirotiky. Všechny studie jsou velmi čerstvé, spadají sem experimentální léky proti ebole nebo léčba krevní plazmou. Pomalu se upouští od antimalarika hydroxychlorochin, které doporučoval americký prezident Donald Trump, protože vedlejší účinky ohrožují činnost srdce.

Léčba jako plán B nezabrání infekcím, aby se nadále šířily ve společnosti. Sice by to znamenalo, že by pandemie byla ukončena, ale virus SARS-CoV-2 by byl stále mezi námi v dlouhodobém horizontu a zcela by nikdy nevymizel. „Je naprosto nezbytné, aby se svět připravil na covid-19,“ říká Nabarro a dodává, že svět potřebuje kolektivní smlouvu, ve které bude každý občan zodpovědný za své chování, pokud projeví příznaky nebo přijde do kontaktu s pozitivním na covid-19.

Paul Offit, pediatr a specialista na infekční choroby, který vynalezl rotavirovou vakcínu, je přesvědčený, že vakcína bude k dispozici. „Myslím, že vakcína bude. Je tu spousta peněz, zájmů a cíl je jasný,“ uvedl. Pokud se ale podíváme do minulosti, je jasné, že v případě komerčně dostupných vakcín je časový horizont dostupnosti nepředvídatelný. „Byl bych opravdu ohromen, kdyby byla vakcína k dispozici za 18 měsíců“ dodal Offit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přibylo téměř 14 tisíc nakažených. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 08:00 Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 07:58 Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama