Ukrajinci se bojí smrti na frontě. Kyjev chce změnit systém odvodu

Ukrajina plánuje změny v systému odvodu branců s cílem udržet si svou bojeschopnost. Podle informací od ukrajinských činitelů, které zveřejnil deník The Guardian, chce Kyjev začít využívat komerční náborové firmy k cílenějšímu provádění odvodů. 

Cílem je zajistit, aby branci byli nasazováni do rolí odpovídajících jejich dovednostem, místo aby byli posíláni přímo na frontu. Ukrajina čelí ruské invazi již více než rok a devět měsíců.

Oleksij Danilov, tajemník ukrajinské bezpečnostní rady, uvedl, že někteří lidé mají strach z úmrtí a střelby, ale to neznamená, že by nemohli plnit jiné úkoly.

Nový přístup, který představil nový ministr obrany Rustem Umerov, se snaží přizpůsobit odvody branců jejich schopnostem a zároveň je zapojit do aktivit mimo přímý boj. 

Podle Danilova bude armáda spolupracovat s dvěma největšími ukrajinskými náborovými společnostmi k identifikaci jednotlivců s konkrétními dovednostmi. Cílem je také neodradit kvalifikované Ukrajince, kteří chtějí pomoci vojsku, ale nechtějí se přímo účastnit bojů.

Danilov uvedl, že nový systém mobilizace bude pružnější, s vyhlášením specializací potřebných pro konkrétní pozice, například svářeče nebo mechaniky.

Doporučené články

Mnoho lidí, kteří se dobrovolně přihlásili na začátku ruské invaze, již narukovalo, a mnozí z nich jsou zranění nebo vyčerpaní.

Rekruti absolvují několikatýdenní výcvik a poté jsou posláni na frontu. Problematika náboru je patrná, ale Danilov tvrdí, že rozsah problémů je zveličován ruskou propagandou.

The Guardian upozorňuje, že zatím není jasné, jaký bude další postup ohledně obecného odvodu pro službu v první linii. V ukrajinské společnosti, připravující se na druhou válečnou zimu, a na frontě samotné je patrná únava. 

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko už dříve uvedl, že na nadcházející měsíce hledí s obavami, protože Ukrajina čelí třetí zimě bojů proti ruské invazi v plném rozsahu. "Jsem nervózní ze zimy," řekl Kličko. Politik popsal situaci ve své vlasti jako "iluzi života, která může být každou vteřinou zničena".

"Lidé na Ukrajině sní o míru. Předání části Ukrajiny Rusku je nemyslitelné. Bojujeme i za naši evropskou budoucnost," zdůraznil Kličko. Rusko napadlo Ukrajinu v únoru 2022 a od té doby tam zuří vojenský konflikt.

Doporučené články

"Nemůžeme vyloučit, že ruské rakety zničí naši infrastrukturu," dodal a občanům svého města radí, aby byli připraveni na nejhorší a měli dostatek potravin, pitné vody a teplého oblečení.

To, že Ukrajina musí být připravena na možnost, že ruská armáda v zimním období opět začne se systematickými dronovými nebo raketovými útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, ve svém videoproslovu v neděli večer prohlásil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Opakované útoky ruské armády na ukrajinskou energetickou síť loni způsobily, že tisíce lidí na Ukrajině zůstaly během zimních měsíců bez dodávek tepla a elektřiny.

"Musíme být připraveni na možnost, že nepřítel může zvýšit počet útoků bezpilotních letadel nebo raket na naši infrastrukturu," zdůraznil Zelenskyj.

Doporučené články

Dodal, že veškerá pozornost by se měla soustředit na obranu a na to, co může Ukrajina udělat, aby svým občanům usnadnila přežití nadcházející zimy a posílila schopnosti jednotek ukrajinské armády.

Zelenskyj také uvedl, že štít protivzdušné obrany Ukrajiny je už nyní silnější než loni. Ukrajina totiž od Západu získala systémy protivzdušné obrany, včetně systémů Patriot. Zelenskyj ale podotkl, že tyto systémy nedokážou ochránit celé území Ukrajiny, přičemž současně ujistil, že ukrajinské vedení pracuje na tom, aby "to bylo ještě lepší".

Podle údajů amerického Centra strategických a mezinárodních studií (CSIS) stojí nová baterie Patriotu zhruba 1,1 miliardy dolarů (asi milion eur).

Doporučené články

První systém Patriot Německo poslalo Ukrajině v dubnu, kdy tak učinily i Nizozemsko a Spojené státy. Jeden z těchto velmi ceněných obranných systémů byl v květnu v Kyjevě poškozen při ruských útocích.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy