Ukrajinská Oděsa na seznamu UNESCO: Které památky nedozírné hodnoty ohrožuje Putinova invaze?

Na začátku roku 2023 bylo na seznam světového dědictví UNESCO připsáno historické centrum ukrajinského města Oděsa. Zároveň se v souvislosti s probíhajícím rusko-ukrajinským konfliktem zařadilo mezi světové dědictví v ohrožení. Jakým významným historickým památkám zde hrozí kvůli válce zkáza? 

Oděsa: Město s bohatou historií 

Oděsa je město na jihu Ukrajiny, které bylo již od doby svého počátku významnou metropolí. Vybudovat ho nechala v roce 1794 známá ruská panovnice Kateřina Veliká po vítězném dobytí turecké pevnosti Chadžibej ruskou armádou v rámci rusko-turecké války. Právě na místě někdejšího tureckého strategického přístavního města Oděsa vznikla. Metropoli stavěli nejvýznamnější architekti a umělci dané doby. 

Rozkvět města nastal především na konci 18. a na počátku 19. století v souvislosti s rozšiřováním místního přístavu, kde se překládaly náklady zboží. Tehdy byla Oděsa třetím největším městem celé země a významným obchodním a průmyslovým střediskem. Brzy se město stalo i centrem vzdělanosti. V roce 1865 zde byla založena univerzita, roku 1899 vzniklo muzeum umění. 

Oděsu během její historie zasáhlo několik konfliktů. Od podzimu 1917 do počátku roku 1920 město značně trpělo během bojů ruské občanské války. V době druhé světové války Oděsu zpustošily bombové útoky, obsadila ji německá armáda. Město obklopovaly koncentrační tábory, v nichž našlo smrt mnoho nevinných Židů. V oděských katakombách se tehdy schovávali partyzáni. I v současnosti je Oděsa ohrožována válkou. 

Památky v ohrožení 

V lednu 2023 bylo na seznam světového dědictví UNESCO a zároveň mezi světové dědictví v ohrožení zapsáno historické jádro Oděsy. Jaké konkrétní památky to jsou? 

Jedná se například o již zmíněné oděské katakomby, což je vůbec nejrozsáhlejší katakombový systém na celém světě. Celková délka všech chodeb se odhaduje na 2500 kilometrů. Vybudovány byly v souvislosti s těžbou kamene pro potřeby stavební činnosti v nově vznikajícím městě, tedy někdy kolem roku 1794, za vlády Kateřiny Veliké. Během druhé světové války se v katakombách usadili partyzáni a podnikali odtud akce proti nacistickým okupantům. Tuto odbojovou činnost dnes připomíná muzejní expozice v části podzemního komplexu. Do některých míst je však přístup zakázán, mnohé chodby se totiž zbortily. Čas od času také dojde k propadnutí komunikací nebo nadzemních objektů do prostor katakomb. Protože je Oděsa z velké části protkána podzemními chodbami, nelze zde vybudovat ani metro. 

V Oděse se nachází monumentální pravoslavný chrám známý jako chrám Proměnění Páně nebo také Preobraženská katedrála.  Jde o největší svatostánek ve městě, který byl vystavěn mezi lety 1795 až 1808, později proběhla řada jeho stavebních úprav. Roku 1936 byl komunistickým režimem takřka srovnán se zemí, jeho obnova se uskutečnila v letech 1996 až 2005. Dnes chrámu však znovu hrozí zkáza.  

Mezi významné oděské historické památky patří i Národní akademické divadlo opery a baletu, jehož slavnostní otevření se uskutečnilo již v roce 1809. Na počátku roku 1873 však budova lehla popelem, současná podoba divadla ve stylu vídeňského baroka pochází z roku 1887 a je dílem předních rakouských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Předobrazem pro oděské divadlo se stavitelům stala budova divadla v Drážďanech. Scéna v Oděse vyniká nejenom svou architekturou, ale rovněž sochařskou a malířskou výzdobou. V době svého vzniku bylo vůbec první budovou, do níž se zavedlo elektrické osvětlení. 

Za jakýsi symbol Oděsy jsou považovány 142 metrů dlouhé Potěmkinovy schody, ty vedou k místnímu přístavu. Vznikly mezi lety 1837 až 1841. Do obecného povědomí se dostaly díky tomu, že se roku 1925 objevily ve filmu „Křižník Potěmkin“ – tato skutečnost dala schodišti i dodnes užívané pojmenování. V minulosti se o něm hovořilo jako o Richelieuových nebo Primorských schodech, někdy se označovalo prostě jako Velké schody. 

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajina pod ruským tlakem. Kyjev se rozhodl povolat nové vojáky

Ukrajina plánuje povolat do armády dalších 160 tisíc osob, informovala BBC. Děje se tak v době, kdy ruské jednotky zaznamenávají územní zisky na východě Ukrajiny. Invazní vojska by přitom podle některých zpráv měli výhledově posílit severokorejští vojáci. 

Více souvisejících

Ukrajina UNESCO

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy