Vatikánské archívy odhalují svá tajemství. Co se dělo v Římě za druhé světové?

Katolická církev v Římě ukrývala během druhé světové války před nacisty přibližně 3200 Židů. Vyplývá to z vatikánských dokumentů zveřejněných ve čtvrtek,.

V záznamech Pontifikálního biblického institutu se nacházejí jména 3600 lidí, které během války schovaly katolické řády. Celkově se v dokumentech podle agentury AP hovoří o více než 4300 ukrývaných. Ze srovnání s archivem římské židovské obce vyplynulo, že 3200 z konkrétně jmenovaných osob byli Židé.

Dokumenty Pontifikálního biblického institutu sestavili jezuité po osvobození Říma od nacistů v červnu 1944 a sloužili jako předloha pro výzkum italského historika Renza de Feliceho v roce 1961. Později se předpokládalo, že se ztratili.

Papeže Pia XII., jehož pontifikát trval od roku 1939 do roku 1958, kritizují řada historiků za to, že během války veřejně nevystoupil proti holocaustu. Podle jiných historiků se papež obával, že jeho výzvy by nacistů nepřesvědčily, ale naopak popudily k ostřejšímu pronásledování Židů i katolíků v Evropě, a tak se raději rozhodl pomáhat Židům v tichosti.

Papež František v roce 2020 nařídil zpřístupnění všech vatikánských archivů týkajících se druhé světové války. Na jejím začátku žilo v Římě 10.000 - 15.000 Židů, více než 2000 z nich zabili nacisté. Ti okupovali město devět měsíců až do jeho osvobození spojeneckými jednotkami v červnu 1944.

Související

Více souvisejících

Vatikán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy