Vítězem prezidentských voleb na Tchaj-wanu se stal odpůrce Číny William Laj

Tchaj-wan úspěšně odolal "vnějším silám", které se snažily ovlivnit prezidentské volby, prohlásil vítěz Laj Čching-te, známý též jako William Laj. Ve svém projevu děkoval občanům za psaní nové kapitoly tchajwanské demokracie a zdůraznil, že mezinárodní společenství by mělo stát na straně demokracie v kontrastu k autoritářství.

V sobotu se stal vítězem prezidentských voleb na Tchaj-wanu Laj Čching-te, kandidát vládní Demokratické pokrokové strany (DPP). Ústřední volební komise dosud spočítala 99 % hlasů, přičemž Laj získal 40,1 % hlasů voličů.

Jeho hlavní konkurent Chou Jou-i z konzervativní nacionalistické strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 % hlasů, zatímco kandidát Tchajwanské lidové strany (TPP), Kche Wen-če, obdržel podporu 26,5 % voličů.

Laj, současný viceprezident známý též jako William Lai na Západě, zajistil straně DPP třetí funkční období, což ji činí první stranou s tímto úspěchem od zavedení přímých prezidentských voleb v roce 1996.

Předvolební atmosféru ovlivnilo napětí s Čínou, která má největší obavy z vládnoucí DPP, prosazující nezávislost. Čína opakovaně hrozila vojenským zásahem k obnovení kontroly nad Tchaj-wanem.

Čínská armáda v pátek oznámila, že zničí veškeré pokusy o prosazování nezávislosti Tchaj-wanu. Mluvčí čínského ministerstva obrany Čang Siao-kang prohlásil, že "čínská Lidová osvobozovací armáda (PLA) si stále udržuje vysokou míru ostražitosti a přijme veškerá nezbytná opatření k rázné likvidaci jakýchkoli snah o nezávislost Tchaj-wanu."

Čang Siao-kang obvinil vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) na Tchaj-wanu, že svými nákupy zbraní od USA tlačí tento ostrov k nebezpečným podmínkám války. Volby na Tchaj-wanu sleduje celý svět, neboť vítěz bude vést tento strategicky významný ostrov, který hraje klíčovou roli v oblasti výroby polovodičů, upozorňuje AFP.

Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika a stejně jako Čínská lidová republika na pevnině se oba státní útvary považují za jediného reprezentanta Číny. Rozešly se během občanské války, v níž v roce 1949 na pevnině zvítězili komunisté. Poražený Kuomintang se uchýlil na Tchaj-wan.

Prezident USA Harry Truman vysláním sedmé flotily k ostrovu znemožnil komunistům obsadit ho. Kuomintang byl na Tchaj-wanu jedinou povolenou stranou až do konce 80. let. Demokratický systém více politických stran se tam prosadil až v roce 1991, kdy se uskutečnily první svobodné prezidentské volby.

Tchaj-wan byl po skončení občanské války zároveň jediným reprezentantem Číny v OSN. Teprve v roce 1971 Valné shromáždění OSN odhlasovalo, že zástupcem Číny je Peking. Většina zemí poté své oficiální diplomatické zastoupení přesunula do ČLR. Peking ostrov považuje za 23. čínskou provincii a součást svého území.

Od roku 1988 se tchajwanská vláda na mezinárodní scéně přiklonila k " diplomacii šekové knížky " (ekonomická podpora výměnou za diplomatické uznání). Do roku 1995 navázala diplomatické styky s 29 zeměmi, dnes jich má už jen 12 (včetně Vatikánu) ze 193 členských zemí OSN. Desítky dalších států udržují kontakty na neoficiální úrovni.

William Laj Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy