Život na jihu USA se po hurikánu Ida jen pomalu vrací k normálu

Šest dní poté, co hurikán Ida provázený větrem o rychlosti 240 kilometrů za hodinu udeřil na americkou pevninu, se nejhůře zasažené oblasti Louisiany stále jen s obtížemi vracejí k běžnému životu. Bez elektřiny jsou desítky tisíc lidí a odborníci se obávají, že škody po bouři zhorší i nepolevující epidemii koronaviru, píše agentura AP a zpravodajský server BBC.

Hurikán Ida zasáhl jih USA

V pátek večer bylo na jihovýchodě Louisiany bez elektřiny stále více než 800.000 domů a podniků. Úřady očekávají, že se dodávky energie podaří v New Orleansu obnovit do příštího týdne. Starostka města LaToya Cantrellová proto evakuované obyvatele vyzvala, aby s návratem domů nepospíchali. Společnost Entergy, poskytovatel energií pro New Orleans a většinu jihovýchodní Louisiany, předpokládá téměř plné obnovení dodávek do středy příštího týdne.

Méně optimistický výhled však platí pro obyvatele mimo New Orleansu. Šerif těžce zasaženého okresu Lafourche Parish varoval evakuované, že jejich domovy jsou stále bez elektřiny a tekoucí vody a v oblasti je téměř nulová dostupnost mobilní sítě a paliva.

Přerušení dodávek elektřiny v okolí New Orleansu učinilo horký konec léta téměř nesnesitelný. Louisianské úřady v pátek pátraly po muži, který podle nich zastřelil jiného muže, když oba na předměstí New Orleans čekali v dlouhé frontě na palivo.

Hurikán minulou neděli zasáhl státy u Mexického zálivu a následně se stočil na severovýchod. Pozůstatky bouře přinesly bleskové záplavy a rekordní srážky na severovýchod Spojených států, kde si ve státech od Virginie po Connecticut vyžádal nejméně 50 životů. V Louisianě, Mississippi a Alabamě zemřelo nejméně 14 lidí. V pátek večer louisianské úřady informovaly o další oběti, 59letém muži, který se otrávil oxidem uhelnatým z nouzového generátoru.

Uprostřed Atlantského oceánu se mezitím zformovala další bouře Larry, která v noci na dnešek dosáhla intenzity hurikánu. Nachází se zhruba 1980 kilometrů od Závětrných ostrovů, uvedlo americké Středisko pro hurikány (NHC), které zároveň pobřežní oblasti na západní straně Atlantiku od příštího týdne varovalo před nebezpečným příbojem a proudy.

Vítr v bouři Larry nyní dosahuje rychlosti 185 kilometrů za hodinu. Střed hurikánu se podle předpovědi NHC při postupu na západ stočí severně a v následujících čtyřech dnech se tak nedostane nad žádnou pevninu.

Škody napáchané Idou na jihu Spojených států mohou umocnit i epidemii koronaviru, píše BBC. V Louisianě je naočkováno pouze 40 procent obyvatel, což je jedna z nejnižších hodnot ve Spojených státech, a tamní nemocnice jsou už na pokraji kapacity. Sedm z deseti nejhůře zasažených států USA je právě na jihu, přičemž Louisiana a Florida mají nejvyšší počty zemřelých s covidem-19 od počátku epidemie.

"Tolik lidí se (kvůli hurikánu Ida) evakuovalo do míst jako je Mississippi, Texas a Alabama. Zcela jistě vím, že Mississippi už má i tak přetížený zdravotnický systém. Pokud by někdo onemocněl (covidem), mohlo by to způsobit příšerný lavinový efekt," uvedla pracovnice ve zdravotnictví Milly Holderová.

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Puč v Súdánu: Armáda zadržela ministry, premiér je na neznámém místě

25.10.2021 12:40 Aktualizováno Vojáci dnes v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a…

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Související:

Právě se děje

reklama