Benzín a nafta nadále zdražují, nejvíc zaplatí řidiči v Praze

Pohonné hmoty v Česku v týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic nyní prodává v průměru za 28 korun, minulé úterý byl o šest haléřů levnější. O devět haléřů na litru zdražila nafta, za kterou řidiči dají průměrně 27,43 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Ukazatel paliva
doporučujeme

"Ceny pohonných hmot pokračují v růstu a v některých krajích už atakují hranici 30 korun za litr. Do konce roku by však mělo tempo růstu cen zpomalit, či dokonce stagnovat. Důvodem je silná koruna proti americkému dolaru, která je na nejvyšších úrovních za dva a půl roku," řekl dnes ČTK analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.

V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR levnější. "Právě silnější koruna proti americkému dolaru brzdí ceny importované ropy. Zároveň nový druh koronaviru z Británie opět znervóznil finanční trhy a ropa Brent klesla z více než 52 dolarů na 49 dolarů za barel," dodal Hájek

Výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr proti tomu uvedl, že s očkováním proti koronaviru, které by mělo začít už koncem roku, se dá spíše předpokládat, že se ceny pohonných hmot budou zvyšovat. "Cena nafty koneckonců minulý týden atakovala maximum od začátku září," podotkl.

Podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) budou pro trend cen v dalším období rozhodující těžební kvóty ropy u významných producentů pro rok 2021 a vývoj ekonomiky. "Teprve výraznější nárůst ekonomiky a tím poptávky po ropě povede ke zvýšení ceny ropy a také pohonných hmot. Nelze vyloučit ani spekulativní nákupy ropy od investorů spoléhající na postupný nárůst ceny a výraznější oživení ekonomiky," uvedl.

Benzin je nyní o 3,96 koruny na litru levnější než před rokem. Za naftu tehdy motoristé platili o 4,19 Kč na litru více.

Nejlevnější paliva aktuálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,52 Kč. Naftu tam prodávají za průměrných 26,96 Kč/l.

Naopak nejdražší paliva nabízí pumpy v Praze. Natural v hlavním městě stojí průměrně 28,77 Kč za litr a nafta 28,38 Kč za litr. V metropoli se nejlevnější pohonné hmoty prodávají v deváté městské části, kde benzin stojí průměrných 28,20 Kč/l a nafta 27,67 Kč/l. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze 7, benzin i diesel mají u tamních čerpacích stanic shodně za průměrných 29,50 Kč/l.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou paliva v sousedním Rakousku v porovnání s jižní Moravou dražší. Litr benzinu tam vyjde na 1,12 eura (v přepočtu 29,49 Kč) a litr nafty 1,07 eura (28,18 Kč). Na Slovensku je proti Jihomoravskému kraji levnější nafta. Podle portálu tam lidé za litr Naturalu 95 zaplatí průměrně 1,19 eura (v přepočtu 31,34 Kč) a za litr nafty 1,03 eura (27,12 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Nafta v Česku zlevnila, cena benzínu stagnuje

14.01.2021 09:55 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku opět zlevnila. Průměrná cena dieselu klesla od minulé středy o…

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

07.01.2021 09:44 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku na začátku roku klesly. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil v…

Pohonné hmoty v ČR zdražují, cena benzinu atakuje hranici 28 Kč za litr

17.12.2020 10:54 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Od minulého týdne do úterý cena nejprodávanějšího benzinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama