Benzin i nafta v Česku dál zdražují. Kde natankovat nejvýhodněji?

Pohonné hmoty v České republice dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 26,48 Kč, před týdnem byl o 22 haléřů levnější. O 11 haléřů zdražila nafta, za litr dieselu teď řidiči zaplatí průměrně 26,23 Kč.

Ukazatel paliva
doporučujeme

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je nyní litr benzinu o 7,11 koruny levnější než před rokem. Za litr nafty tehdy motoristé platili o 6,36 Kč více.

Ceny pohonných hmot rostou čtvrtý týden po sobě, předtím od poloviny ledna klesaly. Počátkem května se tak průměrná cena u benzinu i nafty dostala na mnohaletá minima pod 26 korunami. Natural 95 byl v té době nejlevnější od dubna 2009, diesel od dubna 2016. Podle analytiků bude trend postupného růstu cen pokračovat i nadále.

"V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen pohonných hmot o 20 až 30 haléřů na litr. Cena ropy Brent stoupla na 41 dolarů za barel, což je důsledek postupného snižování přebytku na trhu. Proti počátku roku budou ale pohonné hmoty stále přibližně o pět korun levnější," řekl dnes analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

"Blížící se prázdniny by měly přinést očekávatelný růst cen pohonných hmot. Není vyloučeno, že na začátku července bude stát litr benzinu či motorové nafty kolem 28 korun za litr," potvrdil Tomáš Voltr ze společnosti Energy financial group. Upozornil, že cena severomořské ropy Brent se od dubna téměř zdvojnásobila.

"Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další spojenci, tedy skupina označovaná jako OPEC+, se dohodli na snížení těžby o 9,7 milionu barelů denně. Chtějí tak podpořit ceny, které kvůli koronavirové krizi prudce klesly. Globálnímu vývoji odpovídají i ceny na českých čerpacích stanicích, které pokračují ve stabilním zvyšování ceny za litr pohonných hmot," dodal Voltr.

Růstem cen ropy odůvodňuje zvýšení cen benzinu a nafty v Česku také analytik Purple Trading Štěpán Hájek. "Agresivnější růst cen pohonných hmot brzdí silnější koruna, která posílila až k hranici 23,5 koruny za dolar," uvedl. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 26,06 Kč. Naftu tam prodávají průměrně po 25,80 Kč, stejně jako v Královéhradeckém kraji. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 27,57 Kč a nafta se tam tankuje za 27,41 Kč za litr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin a nafta v Česku dál zdražují. Kde natankujete nejvýhodněji?

02.07.2020 09:59 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět rostly o desítky haléřů. Benzin Natural 95…

Dovolená autem se prodraží. Ceny pohonných hmot letí vzhůru

25.06.2020 09:24 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku dále zdražují. Litr Naturalu 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 27…

Na dovolenou autem? Pohonné hmoty v ČR stále zdražují

18.06.2020 10:16 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy