Benzin v Česku zdražil, cena nafty stagnuje

Benzin v Česku v uplynulém týdnu zdražil a cena nafty stagnovala. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla od minulé středy o sedm haléřů na 27,84 koruny za litr. Cena nafty sice klesla, ale pouze o jeden haléř na 27,04 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Benzinky
doporučujeme

Oproti loňsku jsou ale pohonné hmoty nyní výrazně levnější. Loni v Česku řidiči platili za litr benzinu i nafty zhruba o pět korun více než nyní.

V příštích dnech budou ceny paliva podle analytiků zřejmě mírně růst, ovšem maximálně v řádech několika haléřů. "Prodejci pohonných hmot totiž ještě musí do cen benzínu i nafty zahrnout oslabení koruny vůči dolaru, k němuž došlo ve druhé polovině září," uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Koruna tehdy oslabila ze zhruba 22,50 Kč na dolar na více než 23,30 Kč na dolar. "V říjnu sice oslabení kompenzovala opětovným zpevněním, ale rozhodně ne v plné míře," dodal Kovanda. Ropa a ropné produkty se obchodují na světových trzích i velkoobchodně právě v dolaru. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Nepatrný růst o několik haléřů, případně stagnaci cen, očekává v nejbližším týdnu i analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "Cena ropy Brent se v posledních týdnech pohybuje na úrovni 41 až 42 USD za barel a momentálně není důvod pro výraznější změnu ceny. Nabídka ropy na trhu je stále vysoká a poptávka roste pomaleji oproti předpokladům," řekl.

Výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr poznamenal, že ropa měla začátkem týdne rostoucí trend. Po úterním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky však začal trh stagnovat. "Nyní lze očekávat spíše její prohloubení a pokles ceny ropy," podotkl.

Nejlevněji nyní benzin natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde stojí litr Naturalu 95 v průměru 27,48 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji s cenou v průměru 26,60 koruny za litr.

Naopak nejdražší ceny paliv jsou nadále v Praze. Litr benzinu koupí řidiči ve městě v průměru za 28,55 koruny. Nafta stojí v Praze 28,16 koruny za litr, v žádném jiném kraji její cena nepřesáhla 28 korun.

Nejlevnější benzin v metropoli prodávají v Praze 9, kde litr v průměru stojí 28,02 Kč. Nejméně platí za naftu motoristé v Praze 3, litr tam je průměrně za 27,27 Kč. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze 4, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,43 Kč a naftu za 29,31 Kč.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,11 eura (v přepočtu 30,07 Kč), litr nafty 1,03 eura (27,90 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,17 eura (v přepočtu 31,70 Kč), nafta stojí průměrně 1,02 eura (27,64 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty v ČR dál zdražují, benzin za týden o 47 haléřů

04.03.2021 08:18 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se…

Paliva v Česku další týden po sobě zdražují

25.02.2021 08:24 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily, ceny stoupají od poloviny ledna. Litr…

Pohonné hmoty nadále zdražují, benzin za týden o více než dvacetník

18.02.2021 08:52 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama