Starším dieselům zvoní hrana. Velká belgická města jim zakázala vjezd

Velká belgická města zakázala vjezd starším dieselovým vozům, uvedla dnes belgická rozhlasová stanice BRF. Do Bruselu, Antverp a Gentu nemohou od začátku letošního roku moct vjíždět auta, která nesplňují vyšší emisní normu než Euro 3, informovala agentura DPA.

Belgie, Brusel
doporučujeme

V Bruselu mají na dodržování nového nařízení dohlížet kamery. V Antverpách a Gentu byli ještě přísnější a i vozidlům, která splňují novější limitní hodnotu škodlivin Euro 4, umožňují vjezd pouze za poplatek a na časově omezenou dobu, uvedla vlámská rozhlasová stanice VRT.

Podle dat belgického automobilového svazu Febiac se zákaz dotkne zhruba 17 procent všech automobilů s dieselovým pohonem. Auta na benzin a na plyn musejí ve všech třech městech splňovat minimálně normu Euro 2.

Nízkoemisních zón v Evropě přibývá. V 90. letech s nimi přišly Stockholm a Göteborg, v poslední době přibývají hlavně v Německu.

Diskuse o omezování či zákazu naftových motorů vypukla naplno po emisním skandálu německé automobilky Volkswagen, který vypukl v září 2015. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) tehdy Volkswagen obvinila, že do svých vozidel s naftovým motorem instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, čímž se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na zimní pneu už přezulo 69 procent řidičů, více než loni za stejnou dobu

03.11.2020 10:32 Na zimní pneumatiky má na začátku listopadu přezuto již 69 procent řidičů, což je o pět procentních…

Volkswagen v USA svolává 216 tisíc aut Jetta, hrozí únik paliva

03.11.2020 09:50 Německý automobilový koncern Volkswagen ve Spojených státech svolává do servisů asi 218.000 vozů…

Řidičům začíná povinnost mít na ledu či sněhu zimní pneumatiky

01.11.2020 07:47 Dneškem začíná pro motoristy znovu platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama