Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce koupit Twitter. V provozovateli stejnojmenné sociální sítě už má podíl 9,2 procenta a je tak jeho největším akcionářem. Jeho "nejlepší a konečná" nabídka společnost podle agentury Bloomberg ohodnocuje na zhruba 43 miliard dolarů (963,4 miliardy Kč).
Firma má podle něj mimořádný potenciál, který on zcela rozvine, cituje Muska Bloomberg. V oznámení americkému regulátorovi Musk uvedl, že má v plánu společnost stáhnout z burzy. Twitter uvedl, že jeho nabídku zváží.
Nejbohatší člověk světa nabízí za akcii 54,20 dolaru v hotovosti, což představuje 54procentní prémii oproti závěrečné ceně z 28. ledna. Vyplývá to z Muskova oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Akcie Twitteru si dnes před zahájením obchodování připisovaly přes deset procent, po jeho zahájení kolem 16:00 SELČ měly k dobru přes tři procenta, po 20:00 SELČ už ale 0,6 procenta odepisovaly.
"Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě. Věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii," uvedl Musk v oznámení. "Od té doby, co jsme se stal akcionářem společnosti, si však uvědomuji, že ve své současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost," dodal.
Twitter uvedl, že Muskovu nezávaznou nabídku obdržel a rozhodne se, zda je v nejlepším zájmu akcionářů ji přijmout, nebo pokračovat v činnosti jako veřejně obchodovaná společnost.
Musk minulý týden informoval, že získal ve Twitteru podíl 9,2 procenta, a stal se tak jeho největším akcionářem. V sobotu šéf Twitteru Parag Agrawal oznámil, že Musk nebude členem správní rady. Podle dřívější dohody měl do roku 2024 zastávat funkci ředitele. Po dobu, kdy by byl členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru. Někteří analytici posléze spekulovali, že Musk místo ve správní radě odmítl, aby mohl ve společnosti získat větší podíl.
Jeden z neproslulejších současných inženýrů si může převzetí Twitteru dovolit. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg činí jeho majetek zhruba 259 miliard dolarů, zatímco tržní ocenění Twitteru se pohybuje kolem 37 miliard dolarů.
Ať už je výrok míněn jako výhrůžka, nebo ne, podle agentury DPA jde o průhledný pokus připomenout akcionářům, že akcie Twitteru, které díky Muskově angažmá poslední dobou posilují, mohou zase rychle začít klesat.
Následně v rozhovoru s Chrisem Andersonem ve formátu Ted Conference ve Vancouveru Musk na otázku, zda má na realizaci obchodu finance, odpověděl: "Mám dostatečný majetek. Mohu to udělat, pokud to bude možné." Znovu zopakoval, že veřejná platforma, která je masivně důvěryhodná a široce inkluzivní, je nesmírně důležitá pro budoucnost civilizace.
Saúdský princ Alwaleed bin Talal předtím napsal na twitter, že jako jeden z největších a nejdéle investujících akcionářů Muskovu nabídku odmítá. Musk Andersonovi řekl, že v případě neúspěchu své nabídky má plán B, odmítl jej ale upřesnit.
Nabídka 54,20 dolaru za akcii je "příliš nízká" na to, aby ji akcionáři nebo správní rada přijali, uvedl ve zprávě Adam Crisafulli ze společnosti Vital Knowledge. Dodal, že akcie společnosti před necelým rokem vystoupaly na 70 dolarů.
"Tato telenovela skončí tím, že Musk bude po tomto agresivním nepřátelském převzetí vlastníkem Twitteru," myslí si analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush. Nějaký další zájemce či konsorcium se podle něj objeví jen stěží a správní rada Twitteru bude pravděpodobně nucena Muskovu nabídku přijmout.
"Pokud by se mu podařilo sociální síť ovládnout, je pravděpodobné, že se tvář Twitteru výrazně promění. Zřejmě by se na něj vrátil třeba exprezident Donald Trump. Trumpův účet byl Twitterem zrušen na konci jeho prezidentování, měl porušovat zásady sítě," uvedl v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Související

Rána pro Muska: Síť X umožňuje šířit intimní materiály, Francie ji chce až od 18 let

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
Aktuálně se děje
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
včera
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák