Návštěvnost památek na jihu Čech výrazně klesla, advent je zrušený

Jihočeské státní památky letos navštívilo zhruba 761.000 lidí, což je meziročně za leden až září o 26 procent méně. Výnosy klesly o 31 procent na 89,3 milionu Kč. Příčinou byly dopady koronaviru. Největší propad návštěvnosti evidují zámky Český Krumlov a Hluboká.

Český Krumlov. Foto: Ondřej Koníček

Ztráty památkáři zčásti snížili díky letnímu zájmu, zbytek dorovnalo ministerstvo kultury, investice tak nebrzdili. Adventní akce zrušili. ČTK to dnes řekla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.

Největší návštěvnost, ale také její nejvýraznější pokles měly Český Krumlov a Hluboká. Do českokrumlovského zámku zamířilo od ledna do září 187.944 turistů, proti loňsku o 43 procent méně. Na Hlubokou letos přijelo 179.184 lidí, meziročně jde o třicetiprocentní pokles.

"Návštěvnickou sezonu zásadně ovlivnila koronavirová nákaza. Díky velkému zájmu domácích návštěvníků o památky se nám v létě podařilo dosáhnout lepších výsledků než v loňském roce. Kvůli uzavření objektů na jaře jsme však zaznamenali citelný propad v celkových výnosech i návštěvnosti, který se do konce září nepodařilo dorovnat. Předčasné ukončení sezony tuto ztrátu bohužel ještě zvýrazní," uvedla Slabová.

Krumlovský kastelán Pavel Slavko ČTK řekl, že návštěvnost byla nejnižší za posledních 30 let, na jaře i na podzim. "Ten propad je enormní, až 160.000 návštěvníků, prakticky padesát procent. Jen ve financích kolem 20 milionů. Nicméně, když se na to podíváme z hlediska historických souvislostí, jsou cykly, kdy je v zemi konjunktura a návštěvníci proudí, a období, kdy z nejrůznějších vlivů nepřijdou," řekl Slavko.

Většinu investičních plánů musel odsunout do budoucna. Jediná stavba, která finišuje, je obnova fasády Mincovny. Odkládá se poslední etapa prací v Horské zahradě i větší opravy střech, konstrukcí a krovů. "V běhu je (oprava letohrádku) Bellarie, tam snad letos něco začneme," řekl Slavko.

Nejvíc návštěvníků přibylo hradu Rožmberk. Do konce září přilákal 50.264 turistů, o 6854 víc než loni, v říjnu přišlo dalších šest set. Za celý loňský rok tam zamířilo 45.450 lidí.

Sumu, kterou investovali jihočeští památkáři do roušek a jiných koronavirových opatření, nelze podle Slabové přesně určit. Nejdřív se ochranné prostředky distribuovaly centrálně z generálního ředitelství Národního památkového ústavu v Praze, pak z českobudějovické správy. Postupně si je hrady a zámky dokupovaly podle potřeb. "Například návštěvníci zámku Český Krumlov spotřebovali 25 litrů dezinfekce," řekla mluvčí.

Související:

Právě se děje

reklama