Návštěvnost památek na jihu Čech výrazně klesla, advent je zrušený

Jihočeské státní památky letos navštívilo zhruba 761.000 lidí, což je meziročně za leden až září o 26 procent méně. Výnosy klesly o 31 procent na 89,3 milionu Kč. Příčinou byly dopady koronaviru. Největší propad návštěvnosti evidují zámky Český Krumlov a Hluboká.

Ztráty památkáři zčásti snížili díky letnímu zájmu, zbytek dorovnalo ministerstvo kultury, investice tak nebrzdili. Adventní akce zrušili. ČTK to dnes řekla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.

Největší návštěvnost, ale také její nejvýraznější pokles měly Český Krumlov a Hluboká. Do českokrumlovského zámku zamířilo od ledna do září 187.944 turistů, proti loňsku o 43 procent méně. Na Hlubokou letos přijelo 179.184 lidí, meziročně jde o třicetiprocentní pokles.

"Návštěvnickou sezonu zásadně ovlivnila koronavirová nákaza. Díky velkému zájmu domácích návštěvníků o památky se nám v létě podařilo dosáhnout lepších výsledků než v loňském roce. Kvůli uzavření objektů na jaře jsme však zaznamenali citelný propad v celkových výnosech i návštěvnosti, který se do konce září nepodařilo dorovnat. Předčasné ukončení sezony tuto ztrátu bohužel ještě zvýrazní," uvedla Slabová.

Krumlovský kastelán Pavel Slavko ČTK řekl, že návštěvnost byla nejnižší za posledních 30 let, na jaře i na podzim. "Ten propad je enormní, až 160.000 návštěvníků, prakticky padesát procent. Jen ve financích kolem 20 milionů. Nicméně, když se na to podíváme z hlediska historických souvislostí, jsou cykly, kdy je v zemi konjunktura a návštěvníci proudí, a období, kdy z nejrůznějších vlivů nepřijdou," řekl Slavko.

Většinu investičních plánů musel odsunout do budoucna. Jediná stavba, která finišuje, je obnova fasády Mincovny. Odkládá se poslední etapa prací v Horské zahradě i větší opravy střech, konstrukcí a krovů. "V běhu je (oprava letohrádku) Bellarie, tam snad letos něco začneme," řekl Slavko.

Nejvíc návštěvníků přibylo hradu Rožmberk. Do konce září přilákal 50.264 turistů, o 6854 víc než loni, v říjnu přišlo dalších šest set. Za celý loňský rok tam zamířilo 45.450 lidí.

Sumu, kterou investovali jihočeští památkáři do roušek a jiných koronavirových opatření, nelze podle Slabové přesně určit. Nejdřív se ochranné prostředky distribuovaly centrálně z generálního ředitelství Národního památkového ústavu v Praze, pak z českobudějovické správy. Postupně si je hrady a zámky dokupovaly podle potřeb. "Například návštěvníci zámku Český Krumlov spotřebovali 25 litrů dezinfekce," řekla mluvčí.

Související

Oděsa, Ukrajina.

Památky UNESCO ohrožené válkou: Významné archeologické lokality i architektonické skvosty

Na 18. dubna připadá Mezinárodní den památek a historických sídel. Nejvýznamnější historické památky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Bohužel některým z nich hrozí v souvislosti se zuřícími válečnými konflikty úplný zánik. Jaké pamětihodnosti figurují na zvláštním seznamu světového dědictví v ohrožení? Jsou to archeologické lokality, architektonické a umělecké skvosty i místa, kde se psala velká historie lidstva. 

Více souvisejících

památky Jihočeský kraj Hluboká nad Vltavou český krumlov rybník Rožmberk Turisté advent cestování

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy