Covidová opatření téměř opadla, některé země ale vrací do hry povinné roušky

Opatření spojená s koronavirovou nákazou se podle letošní inspekční cesty zástupců ERV Evropské pojišťovny zaměřené na cestovní pojištění ve většině oblíbených turistických destinací zúžila na dezinfekční gely. Pojišťovna to sdělila ČTK.

Počet lidí pozitivních na covid-19 ale roste a Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci června doporučila v místech, kde je vysoký počet lidí, nošení roušek či respirátorů. Některé země to znovu mají za povinné. V případě zdravotních potíží však ERV nedoporučuje využití služeb hotelových lékařů. Na vhodného lékaře podle ní odkáže asistenční služba.

Roušky nebo respirátory jsou ve většině zemí podle ERV nyní povinné pouze pro personál nemocnic, od turistů nejsou striktně vyžadované. Povinnost mít zakrytá ústa a nos ve vnitřních prostorách od minulého týdne kvůli rostoucímu počtu nakažených však zavedl Kypr. Za porušení nařízení hrozí podle místních médií pokuta 300 eur (asi 7500 korun).

"Myslím, že covid nám stále hrozí a cestování bez jakýchkoliv restrikcí pravděpodobně fungovat nebude. Nečekám ale, že by byly tak přísné jako v předchozích vlnách," řekl ČTK ředitel cestovní agentury Invia pro ČR, Slovensko a Maďarsko Michal Tůma. Mluvčí agentury Andrea Řezníčková doplnila, že lidé si už dříve na omezení související s pandemií zvykli a zatím se podle ní nevyskytly případy, kdy by klienti kvůli zpřísnění opatření chtěli dovolenou rušit.

Pokud má člověk na dovolené zdravotní potíže, stejně jako v předchozích letech podle manažera marketingu a komunikace ERV Vlastimila Divokého platí, aby se neobracel na hotelového lékaře. Často totiž ordinuje nadbytečné výkony. "I za banální zákrok si pak tito často samozvaní lékaři účtují několikanásobně vyšší ceny, než je obvyklé, které pak nemusí pojišťovna proplatit," uvedl.

Kvalita zdravotní péče je podle Divokého v mnoha zemích rozdílná ve srovnání s tou, na které jsou lidé zvyklí v České republice. Především v Egyptě a některých dalších středomořských zemích se pojišťovna setkává s pochybnou odborností "lékařů" pracujících právě v hotelech. Na prověřeného specialistu navede klienta asistenční služba. Zástupci ERV proto pravidelně navštěvují oblíbená turistická místa a kontrolují úroveň smluvních klinik a nemocnic.

S cestovními kancelářemi se Češi letos v létě nejčastěji vypraví do Řecka. Divoký upozornil, že základním problémem v tamních nemocnicích je absence sester. O pacienty se po dobu léčby běžně stará rodina či známí. ERV proto podle něj hradí pobyt rodinného příslušníka coby opatrovníka. Kvůli nedostatku personálu je také v řeckých státních nemocnicích třeba počítat s delšími čekacími lhůtami, dodal.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy