4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Lázně Liquidrom (Berlín, Německo)

V Berlíně je spousta „cool“ míst – ať už spojených s historií nebo takových, která bychom mohli nazvat hipsterskými. A právě v srdci čtvrti Kreuzberg, mekce všech hipsterů, stojí lázně Liquidrom. Už sama budova vypadá jako z nějakého sci-fi filmu a docela snadno byste řekli, že jde o startující vesmírnou loď. Ve skutečnosti jde ale o lázně se saunami a bazénem. Interiér je možná ještě zajímavější než exteriér a i ten připomíná vnitřek vesmírného plavidla. Navíc se tu konají večery s hudbou a DJs, takže se můžete vznášet v bazénu mezi barevnými koulemi s drinkem v ruce a to za poslechu techna, electra nebo deep housu.

Hrad Kelburn (Largs, Skotsko)

Skotsko je právem vnímané jako nejdrsnější země Spojeného království. Leží na severu ostrova a divoká příroda tam už tisíce let odolává silným vichrům a proměnlivému počasí. Skotsko je plné hradů a pevností, které tam vznikaly od 11. století – jeden hrad mezi nimi ale přece jen vyniká. Jde o Kelburn, jenž se na první pohled vymyká tradiční představě o středověké stavbě. Při opravě fasády se totiž jeho majitelé rozhodli pro odvážný krok a nechali zdi pomalovat čtyři vybrané street artisty z Brazílie. A nečekané spojení historie a moderního graffiti překvapivě funguje! Díky tomuto „refreshi“ navíc přibylo návštěvníků, pro které je na hradě a v jeho okolí přichystaná bohatá nabídka různých doprovodných akcí. V tomto panství se můžete ubytovat buď v kempu u jezera nebo v luxusních jurtách, pokud místo stanu preferujete pohodlí postele.

Real Fábrica de Armas y Municiones de Orbaitzeta (Navarra, Španělsko)

Tohle místo je trochu z ruky, protože není blízko žádného velkého města. Ale pokud milujete přírodu a náhodou se ocitnete ve Španělsku poblíž francouzské hranice, neměla by vám uniknout tahle památka. Jde o zbrojní továrnu postavenou v roce 1874. O sto let později ji ale natrvalo uzavřeli a od té doby je opuštěná. Stavba sama není tak zajímavá jako spíš to, co s ní za 50 let udělala příroda. Zatímco zdivo se pomalu bortí, bujná vegetace čile roste a prorůstá všude tam, kde dokáže. Dnes už jsou bohužel určité části kvůli bezpečnosti návštěvníků uzavřené, ale není to tak dávno, kdy v komplexu člověk mohl bloudit a procházet i ta nejskrytější zákoutí. Právě tady si uvědomíte, jak jsme my, lidé, malí – a jak mocná je příroda.

Ostrov na Muru (Štýrský Hradec, Rakousko)

Obecně je Štýrský Hradec (německy Graz) poměrně přehlížená destinace na to, jak nádherné a zajímavé město to je. Centrum tohoto druhého největšího rakouského města je zapsané v seznamu UNESCO. Najdete tu moderní Dům umění, který je přezdívaný „přátelský mimozemšťan“. Zámecký vrch Schlossberg je v Guinessově rekordů jako nejhůř dobyvatelná pevnost. Dostanete se na něj buď pekelně prudkou lanovkou, nebo přes „válečnou cestu“, neboli 260 schodů položených během první světové války. Co ale vážně jinde nenajdete, je umělý plující ostrov od newyorského umělce Vita Acconciho. Na „Murinselu“ je kavárna, dětské hřiště a amfiteátr. Večer jsou stavba a k ní přilehlé lávky nádherně osvícené a pohled na ně a hory v pozadí rozhodně stojí za to.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy