První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na Rozvadově

Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se přesouvá na cvičení NATO v Maďarsku. Přes dálniční hraniční přechod Rozvadov na Tachovsku jako první přejelo 15 vozů. Z Rozvadova jedou američtí vojáci ze základny v Německu po dálnici do Rančířova na Jihlavsku, kde přespí. Celkem se přes ČR přepraví ve třech konvojích rozložených do tří večerů asi 190 kusů techniky a 600 amerických vojáků.

Eurozpravy.cz

Jednotlivé konvoje přejedou rozvadovský přejezd vždy ve večerních až nočních hodinách, kromě dneška ještě v neděli a v pondělí. Po dálnici budou projíždět v menších skupinách asi s hodinovým rozestupem, aby se omezil vliv na silniční provoz. Dnešní část konvoje má být rozdělena do čtyř menších skupin. Mezi prvními vozidly konvoje byla kolová obrněná bojová vozidla Stryker v různých variacích, nákladní automobily nebo lehká víceúčelová vozidla.

První část konvoje zastavila na přechodu v Rozvadově a po vstupních administrativních úkonech se vydala 21:00 po dálnici D5 do do areálu dálniční policie v Ostrově u Stříbra na krátkou technickou přestávku. Odtud budou pokračovat do Rančířova, kde budou vojáci nocovat. Původně se předpokládalo, že první vozy přijedou do Rančířova kolem 4:00, bude to ale později. I na Rozvadov vjela kolona později, než se původně očekávalo. Po noclehu v Rančířově budou američtí vojáci pokračovat po dálnici D1 a D2 na přechod v Břeclavi. Poslední opustí Česko v noci na středu.

Z Rozvadova konvoj doprovází Vojenská policie a Policie ČR. Průjezd konvoje by neměl omezovat dopravu na dálnici, policie omezí provoz pouze na sjezdech a nájezdech, na kterých bude vojenská technika sjíždět nebo naopak najíždět na těleso dálnice D5, řekla ČTK plzeňská krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. "Důrazně upozorňujeme řidiče, aby v žádném případě nenarušovali homogenitu kolony vojenských vozidel. Je nutné si uvědomit, že se jedná o těžkou armádní techniku a každý nestandardní manévr by mohl mít za následek kolizi, která by mohla mít až fatální následky. Počítejte tedy s tím, že kolonu vozidel musíte předjet celou nebo jet za ní. Pokud budete mít v plánu sjet z dálnice, doporučujeme vám jet za kolonou armádní techniky a následně dálnici bezpečně opustit," upozornila.

Českou republikou za poslední roky projelo několik větších konvojů americké armády. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývali hlavně odpůrci NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Po stejné trase se jednotky USA vrátí v půlce června. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Témata: EZ

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Americký konvoj dorazí do tábora u Jihlavy v neděli nad ránem

20.05.2021 14:50 Aktualizováno Američtí vojáci budou při svém přesunu z Německa do Maďarska v neděli odpočívat v Rančířově na…

Související:

Právě se děje