Čerstvý sníh v Česku opět zkomplikoval dopravu

Sníh komplikuje dopravu v Česku i dnes po ránu. Oproti čtvrtku je ale situace výrazně klidnější. Silnice jsou obvykle sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách musí řidič počítat s ujetým sněhem na vozovkách. Sněhové přeháňky dnes meteorologové očekávají už jen výjimečně.

Ilustrační foto

Komplikace na Českomoravské vrchovině představuje přechodně zesílený vítr, který v kombinaci se suchým prachovým sněhem může vytvářet sněhové jazyky, uvedl ráno na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Jihomoravském kraji, kde včera sníh působil motoristům i chodcům největší komplikace, jsou dnes po ránu silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. V některých úsecích leží rozbředlý sníh, někde řidiči stále musí počítat se sněhovými přeháňkami. Na Vyškovsku je pro nákladní vozy těžší 12 tun stále uzavřená silnice mezi Drnovicemi a Podomím. Hasiči evidují v kraji zvýšení počet výjezdů. Zatímco ve čtvrtek v souvislosti se sněžením zasahovali u zvýšeného počtu nehod, od odpoledne vyjíždí i k popadaným stromům.

Jen se zvýšenou opatrnost jsou po sněžení sjízdné některé silnice v Moravskoslezském kraji. Na chemicky udržovaných komunikacích může být rozbředlý sníh, ve vyšších polohách pak vrstva ujetého sněhu. Pro kamiony nad 12 tun zůstává na Frýdecko-Místecku uzavřený zhruba pětadvacetikilometrový úsek silnice I/56, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Na cestě leží souvislá sněhová vrstva.

V Libereckém kraji dnes ráno sněží, silničáři proto motoristům doporučují zvýšenou opatrnost. I na hlavních tazích, které se solí, mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu a mohou klouzat. Na silnicích nižších tříd, kde se používá drť nebo se jen pluhují, ale leží vrstva ujetého sněhu. Uzavřená zůstává pro kamiony nad šest tun silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo, kterou silničáři nesolí.

Pozor na sníh či ledovku by si měli dát řidiči v Ústeckém kraji. V terénu jsou sypače a další vozy údržby. Na silnici 13 u obce Telnice na Ústecku stojí odstavené kamiony, na vozovce leží sníh, pod nímž je ledovka.

V Olomouckém kraj, kde husté sněžení ustalo už ve čtvrtek večer, jsou dnes ráno silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Situace se zklidnila i v horských okresech Jeseník a Šumperk. S opatrností je sjízdná také silnice přes Červenohorské sedlo.

Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností kvůli čerstvému sněhu, který během noci napadl. "Sněžení ustalo až někdy kolem 04:00, celkem vyjelo asi 110 vozidel, skoro všechno, co máme," řekl dispečer krajské správy a údržby silnic Roman Hubený. Na silnicích první třídy je po solení rozbředlý sníh, silnice nižších tříd jsou podle dispečinku silničářů s vrstvou sněhu místy kryté posypem. Za 24 hodin bylo policii oznámeno 70 dopravních nehod, sedm lidí se lehce zranilo, uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Dnes ráno havaroval na Třebíčsku školní autobus, sjel do příkopu. Cestovalo v něm 14 dětí, nikomu se podle Čírtkové nic nestalo. Nehoda osobního auta a dodávky byla hlášená také ve Vilémově na Havlíčkobrodsku.

V Pardubickém kraji leží po ránu sníh na státních silnicích i na komunikacích nižších tříd. Většinou je po solení rozbředlý, často tvoří i uježděnou vrstvu, všechny cesty jsou ale s opatrností sjízdné. Souvislá sněhová vrstva pokrývá vozovky v okolí Žamberka a Lanškrouna, kde silničáři doporučují použít sněhové řetězy. Zcela zasněžené jsou také silnice ve vyšších oblastech Železných hor, kluzké cesty jsou ale i v Polabí.

Zbytky rozbředlého sněhu leží po nočním sněžení také na vozovkách v Královéhradeckém kraji. Nesolené silnice ve vyšších polohách Orlických hor a Krkonoš pokrývala souvislá vrstva ujetého sněhu. Sněhové přeháňky byly dnes ráno na Jičínsku a Náchodsku, uvedli silničáři.

Na většině území Středočeského kraje dnes ráno sněží, řidiči musí být na silnicích opatrní. Sjízdné se zvýšenou opatrností jsou dálnice D8, D5, D11 a Pražský okruh. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření leží na silnicích nižších tříd na Benešovsku a Příbramsku, Berounsku, Kladensku, Rakovnicku, Mělnicku, Mladoboleslavsku a v Praze-východ a západ. Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou všechny silnice nižších tříd.

V Plzeňském kraji jsou silnice všude sjízdné s opatrností. Ve vyšších polohách Šumavy a Českého lesa, kde se sype drtí, zůstává sníh nebo břečka, řekl dnes ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Přes noc podle něj byla situace komplikovaná zejména ve směru od Klatov na Horažďovice a Železnou Rudu. I v mírných kopcích stály kamiony na sněhu, do škarpy spadl také sypač. "Všechno je už ale posolené, doprava nikde nestojí," ujistil dispečer.

Odstraňováním sněhu z vozovek strávili celou noc také silničáři na jihu Čech. Ještě kolem 05:00 vozovky v regionu udržovalo na 150 sypačů. "Nyní je situace klidná. Rozhodně se to nedá srovnat se čtvrtkem, kdy bylo práce mnohem více," řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Sáčková. Podle ní jsou všechny vozovky v kraji sjízdné.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Počasí: Chodcům i řidičům způsobí komplikace hned dva nebezpečné jevy

21.01.2022 06:30 Rovnou před dvěma potenciálně nebezpečnými jevy varují pro dnešní den meteorologové z Českého…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Dopravu v Česku místy výrazně komplikuje sníh

21.01.2022 09:34 Dopravu na mnoha místech v zemi dnes ráno komplikuje sníh. Problémy jsou zejména ve vyšších…

Dálnici D1 uzavřela v noci nehoda, na zledovatělé vozovce se tvoří kolony

21.01.2022 07:59 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Desítky aut havarovaly na dálnici D5, šest lidí se zranilo

20.01.2022 22:05 Aktualizováno Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Dálnice D5 se po hromadné nehodě zprovozní kolem půlnoci, jeden pruh už ve…

20.01.2022 21:36 Aktualizováno Dálnice D5 bude po dnešní hromadné nehodě 36 aut směrem na Prahu plně zprovozněna kolem půlnoci.…

Vláda rozhodla o snížení slev ve veřejné dopravě o 25 procent

19.01.2022 19:47 Aktualizováno Slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla dnes…

Konec značek podle krajů? Stát zvažuje vytvoření celorepublikových RZ aut

19.01.2022 11:39 Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky,…

Pracovní karanténa by se měla týkat i řidičů autobusů, navrhuje Pecková

17.01.2022 11:18 Pracovní karanténa kvůli covidu-19 by se podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) měla…

Hromadná nehoda omezila provoz na D1. Tvořily se dlouhé kolony

16.01.2022 20:36 Aktualizováno Na dálnici D1 ve směru na Brno podle policie havarovala dnes vpodvečer tři osobní auta, dodávka a…

Nejtragičtější den na silnicích. V pátek zemřelo šest lidí

15.01.2022 19:53 V pátek večer zemřela žena, kterou na přechodu v Lučanech nad Nisou na Jablonecku srazilo auto.…

Na Šumpersku se srazil autobus s osobním vozem

15.01.2022 14:52 U obce Bušín na Šumpersku se dnes po poledni srazil autobus s osobním automobilem. Nehoda si podle…

Související:

Právě se děje

reklama