Konec papírových dálničních známek. Ode dneška už je nekoupíte

Od dnešního dne začínají platit nové elektronické dálniční známky. Řidiči je mohou kupovat už od začátku prosince, do čtvrtka jich pořídili přes 142.000 kusů v hodnotě více než 211 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí projektu elektronických známek Martin Opatrný. Digitální známky nahrazují papírové viněty, loňské roční kupony však platí až do konce ledna.

Dálniční známky ČR pro rok 2019
doporučujeme

"Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit již nyní a jejich platnost je možné až o tři měsíce odložit," uvedl Opatrný.

Motoristé v drtivé většině nakupují zatím roční známky, z celkových prodejů tvoří 99,4 procenta. I v novém systému lze ovšem pořídit třicetidenní a desetidenní kupony, o které bude větší zájem až během roku. Ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. Zůstává také zvýhodnění pro ekologická auta.

Většinu známek řidiči zatím nakoupili přes internetových obchod www.edalnice.cz, téměř 109.000. Další prodejní místa jsou na pobočkách pošt a čerpacích stanicích Euro Oil. Zejména u hranic je pak rozmístěno 12 samoobslužných kiosků.

Elektronické známky nahradily dosavadní papírové kupony. Vázány jsou na registrační značky vozidel, řidiči už tak nebudou muset lepit známky na přední skla. Novinkou je také možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok, dosud platily vždy 14 měsíců od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek 1. prosince. Zahájení prodeje však provázely problémy, kdy systém krátce po svém spuštění přestal kvůli technické chybě fungovat. Zprovozněn byl ještě týž den odpoledne, výpadek systému však vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků. Od té doby systém funguje bez výraznějších problémů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V chovu s ptačí chřipkou na Táborsku dnes usmrtí zbylá zvířata

23.01.2021 09:56 Aktualizováno V Dlouhé Lhotě na Táborsku bude dnes utracen zbytek drůbeže z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou…

Kolaudace velké části tunelu Blanka neplatí, rozhodl soud

22.01.2021 18:47 Aktualizováno Městský soud v Praze vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi a zrušil kolaudační souhlas pro…

Ze tragickou srážku vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí

21.01.2021 10:07 Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení…

Paliva v Česku od minulého týdne zdražila, benzin je nad 28 Kč/l

21.01.2021 07:38 Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama