Řidičské průkazy propadlé během krize se automaticky prodlouží o sedm měsíců

Platnost řidičských průkazů, osvědčení o technické způsobilosti vozidel a další dopravní doklady, jejichž platnost vypršela mezi letošním únorem a srpnem, se prodlouží o sedm měsíců. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Opatření by mělo zmírnit komplikace s vyřizováním dokladů během pandemie koronaviru, úřady v současnosti už běžně fungují.

řidičské průkazy
doporučujeme

Platnost řidičských průkazů, profesní způsobilosti, průkazů profesní způsobilosti či pravidelného školení se o sedm měsíců prodlouží automaticky. Podmínkou je, že jejich platnost vypršela mezi 1. únorem a 31. srpnem. Prodloužení se naopak nevztahuje na platnost karet řidiče do digitálního tachografu, ta je totiž striktně nastavena v čipu každé karty. Prošlé karty tak mají nefunkční čip, na který se nahrávají data o činnosti řidičů.

Další odklady se týkají dokladů k vozidlům. Lhůty technických prohlídek, platnost osvědčení o technické způsobilosti vozidla se rovněž posunou o sedm měsíců, stále ovšem platí podmínka vypršení platnosti mezi únorem a srpnem. Pravidelná kontrola tachografu, která měla být provedena mezi 1. březnem 2020 a 31. srpnem 2020, se pak musí provést nejpozději šest měsíců po původním termínu kontroly.

Opatření vychází z rozhodnutí orgánů EU, v ČR platí od 4. června a stát s ním tento týden seznamoval úřady a stanice technické kontroly. Ministerstvo dopravy ovšem vyzvalo k neodkládání výměn dokladů, aby se tak lidé vyhnuli frontám, které lze čekat na konci roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlak u Pacova srazil ženu, zasahoval vrtulník. Provoz na trati je zastaven

12.07.2020 13:09 Osobní vlak dnes u Pacova na Vysočině srazil ženu. Ve vlaku jelo 15 lidí, České dráhy (ČD) pro ně…

Na Domažlicku se srazil vlak s autem, provoz na trati zastaven

12.07.2020 10:16 V obci Trhanov na Domažlicku se před 8:00 srazil vlak s osobním autem. Podle Andrey Divišové z…

V týdnu se dvakrát srazily vlaky. Havlíček hodlá čekat na evropské řešení

12.07.2020 09:42 Ministerstvo dopravy avizovalo, že se nechystá k provizornímu zabezpečení lokálních tratí, které…

Tři auta se srazila na Rychnovsku. Pět osob zraněno, zasahoval vrtulník

11.07.2020 20:04 Aktualizováno Při srážce tří osobních aut u Bílého Újezdu na Rychnovsku se dnes v 15:00 lehce zranilo pět lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy