Řidičáky doma, řízení od 17 let, nové značky i změny v bodech. V platnost vstupuje novela silničního zákona

S příchodem nového roku začíná v Česku platit novela zákona o provozu na silničních komunikacích. Tato novela přináší změny v bodovém systému, umožňuje řízení od 17 let pod dohledem mentora, zavádí řidičský průkaz na zkoušku a ruší povinnost mít u sebe řidičský a technický průkaz.

Výraznou inovací je také snížení počtu technických průkazů na jediný. Nově v provozu zaznamenají řidiči nová dopravní značení a administrativa v dopravním sektoru by měla být jednodušší.

Povinný preventivní program pro začínající řidiče nyní umožňuje zahájit kurz autoškoly k řízení osobního auta již ve věku 15 let a šesti měsíců. Po absolvování autoškoly a úspěšné zkoušce může začít mladý řidič řídit od 17 let, ale do dosažení věku 18 let pouze pod dohledem zkušenějšího řidiče, který je registrován jako mentor.

Novela také zavádí nový řidičský průkaz na zkoušku, který bude platit dva roky po složení zkoušky, bez ohledu na věk řidiče. V průběhu těchto dvou let musí řidič absolvovat dopravně-psychologický pohovor a školení pro začínající řidiče po spáchání závažných dopravních přestupků.

V bodovém systému dochází k zjednodušení, když pět bodových pásem bude nahrazeno třemi. Nově budou dopravní přestupky ohodnoceny dvěma, čtyřmi a šesti body. Za menší přestupky, jako je například jízda s nerozsvícenými světly nebo špatné parkování, budou udělovány mírnější tresty.

Naopak novela zpřísňuje postihy za závažné přestupky, jako je řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, překročení povolené rychlosti a odmítnutí dechové zkoušky na alkohol.

Novým prvkem jsou také dopravní značky, které označují sdílené zóny pro všechny účastníky silničního provozu, úpravy značení bezpečného odstupu a parkoviště P+D, kde mohou řidiči přesednout do jiného auta po zaparkování. 

Dále dochází ke zrušení minimálního pětidenního odstupu mezi neúspěšnou a opakovanou řidičskou zkouškou a také ke zjednodušení procesu zápisu změny vlastníka nebo provozovatele vozidla.

Související

Více souvisejících

řidiči řidičské průkazy auto

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy