Úřady práce začínají dostávat žádosti o mimořádnou dávku

Lidé, na které dopadla opatření proti šíření koronaviru, začínají podávat úřadům práce žádosti o mimořádnou dávku. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Na tuto pomoc od státu nemají podle zákonných pravidel žadatelé automaticky nárok. Je pro lidi v hmotné nouzi. Získat mohou nyní až 51.150 korun.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před dvěma týdny oznámila, že stát může v odůvodněných případech vyplatit jednorázovou okamžitou pomoc těm, kteří se kvůli dopadům šíření koronavirové nákazy ocitli ve finanční tísni. Podle ředitele Ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka by úřady práce měly lidem v akutní krizi pomoci rychle.

"Řada lidí se prozatím dotazuje na podmínky poskytnutí této dávky, někteří pak žádosti podávají," uvedla Beránková. Podle ní úřady případy vyhodnocují a žádosti vyřizují. Přesné údaje o počtech žadatelů budou mít začátkem dubna. Maláčová dnes v Senátu uvedla, že v úterý zažádalo o mimořádnou okamžitou pomoc 19 lidí. "V tuto chvíli čísla žádným způsobem nevybočují ze standardní situace. Ale uvědomujeme si, že na začátku měsíce dubna bude situace pravděpodobně jiná," řekla ministryně. Očekává v té době desítky tisíc žádostí o tuto dávku.

Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Poskytuje se ve výjimečných situacích v různých výších podle důvodu. Úřady ji vyplácejí třeba po haváriích, povodních a jiných událostech, jejichž následky lidé sami nezvládnou překonat. Maximálně je možné získat patnáctinásobek životního minima. Nyní je to tedy až 51.150 korun. Od dubna se životní minimum upravuje, zvedne se i případná dávka mimořádné pomoci. Nově by měla činit až 57.900 korun.

Beránková upozornila, že na mimořádnou dávku není automaticky nárok. "Je třeba zohlednit vždy konkrétní situaci žadatele s ohledem na jeho příjmy, výdaje, majetkové a sociální poměry. Úřad práce musí postupovat v souladu s platnou legislativou a dávku může poskytnout pouze v odůvodnitelných případech," uvedla mluvčí.

V hmotné nouzi je člověk, který nemá dostatek peněz, majetek a zázemí, aby si zajistil základní životní potřeby. Potřebný příjem si navíc nemůže vydělat prací. V hmotné nouzi podle webu úřadu práce naopak není třeba ten, kdo si zaměstnání nehledá, nabízené místo či rekvalifikaci odmítá, neodpracuje měsíčně aspoň 20 hodin či si schválně přivodil nemoc.

Podle Šimáčka by měl sociální systém ochránit i lidi, kteří podporu od státu dosud nepotřebovali. Vláda by do něj měla v případě potřeby dodat další peníze a pomoc v hmotné nouzi by měla být dostupnější. "Raketově bude přibývat lidí, kterým březnová nebo dubnová mzda nebudou stačit... Teď není čas na restrikce, ale na vstřícnost a pochopení k situaci žadatelů," míní šéf institutu. Za "systémovou závadu" označil to, že žadatel nemá mít žádný majetek či spoření na děti a uspěje jen ten, kdo je "oškubaný na kost".

Úřad práce dnes znovu vyzval klienty, aby s ním své záležitosti vyřizovali na dálku telefonicky, e-mailem či poštou. Osobně je možné do poboček přijít jen po předchozí telefonické domluvě.

Postup, jak se dá o mimořádnou pomoc žádat, zveřejnil úřad na svém webu. Žadatelé musí dodat potřebné formuláře, které je možné najít na stránkách úřadu i ministerstva práce. "Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci úřadu práce žadatele sami zkontaktují prostřednictvím telefonu, e-mailu, případně písemné výzvy.

Související

Ministerstvo práce

Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh

Do léta mají být příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 
Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Více souvisejících

Sociální dávky Úřad práce Jana Maláčová (ČSSD) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

OSN zjistila, kolik jídla lidé vyhodí do koše. Mluví o "globální tragédii"

V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy