Jak bude vypadat Česko za 50 let? Vědci varují před krizí, mají ale plán na záchranu

Česko trpí největším suchem za posledních 500 a naděje na zlepšení je v nedohlednu. Svět se otepluje a voda se stává stále cennější. Podle expertů klimatické změny zasáhnou i Česko.

Hovořit o suchu v době, kdy bleskové povodně vyplavily část Olomoucka, se může jevit nelogicky. Martin Hanel, který se na České zemědělské univerzitě specializuje právě na vodní hospodářství, ale upozornil, že právě takto vypadají klimatické změny.

Před nimi varují meteorologové, úřady i vědci z projektu Intersucho. Experti z výzkumných ústavů a soukromých společností proto hledají způsob, jak vodu v Česku udržet.

V budoucnu nám totiž hrozí velké problémy. "Za 50 let (tady) bude o 2 až 3 °C vyšší teplota. Víme, že se bude měnit i režim srážek. Co ale nevíme úplně přesně, je, jakým způsobem bude vypadat celková bilance. Tedy jestli bude srážek víc nebo míň," uvedl pro Český rozhlas Hanel.

Dodal, že bude docházet k delším obdobím bez srážek a naopak k vyšším srážkovým extrémům. Je proto podle něj třeba s vodou lépe hospodařit. Například pomocí umělé břehové infiltrace.

Vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského už vytipovali několik míst v Česku, kde ji chtějí testovat. V Meziboří v Krušných horách naopak vznikne podzemní rybník.

Vláda chce ubývající vodu zadržovat pomocí přehrad na řekách a oznámila, že kvůli suchu by se mohly postavit desítky nových. Plán na výstavbu ale podle České televize vyvolal bouřlivé diskuse. Přehrada totiž nejen funguje ve chvíli, kdy voda je, ale jejich výstavba potrvá desítky let.

Experti se ale shodují v tom, že je třeba něco dělat, protože aby se samovolně zlepšila situace, muselo by pršet dva měsíce v kuse. Půda by totiž dokázala pojmout výrazně více vody. V tom je ale háček.

"Krajině chybí prvky, které by pomohly vodu zadržet. Sice je rozdělena na různé plodiny, ale nejsou tam téměř žádné polní cesty. A když už, tak tam není vůbec žádná zeleň," řekl pořadu Reportéři ČT ředitelka organizace Beleco, která se zabývá ochranou přírody, Jana Moravcová.

"Zažíváme opravdu asi nejvýznamnější a nejintenzivnější suchou epizodu za posledních 500 let," dodal Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. 

Související

Více souvisejících

Počasí Sucho

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy