Kácet v Boubínském pralese půjde pouze za přísných podmínek

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) potvrdilo přísnější podmínky kůrovcové těžby pro Lesy ČR v Boubínském pralese na Šumavě. Státní podnik tak může kácet pouze na určených místech a musí postupovat šetrným způsobem.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz s poukazem na rozhodnutí, které má k dispozici Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Novou výjimku pro možnou těžbu kůrovcového dřeva v národní přírodní rezervaci Boubínský prales pro Lesy ČR stanovila na žádost firmy Správa CHKO Šumava. Výjimka má platit do konce roku 2024, dosud se lesnické hospodaření v rezervaci řídí podle výjimky z roku 2015, kdy žádná kůrovcová kalamita nebyla. Podniku se ale i nová výjimka zdála příliš přísná a koncem loňska se proti ní odvolal k MŽP.

Nynější verdikt se Lesům ČR nelíbí. "Rozhodnutí je odborně velmi rozporuplné. Ministerstvo životního prostředí tak přijímá plnou odpovědnost za zhoršující se stav lesa v národní přírodní rezervaci Boubín," uvedla mluvčí firmy Eva Jouklová.

S rozhodnutím není spokojené ani ekologické Hnutí Duha, které výjimku také napadlo. Požadovalo zastavit kácení na celém území Boubínského pralesa. "Prales nevzniká motorovou pilou. Vzniká dlouho, samovolně a patří k tomu i kůrovec. Zásahy jdou proti smyslu národní přírodní rezervace," vysvětloval v září postoj hnutí expert Jaromír Bláha.

Území rezervace s povolenou asanací stromů napadených kůrovcem Správa CHKO Šumava v nové výjimce rozdělila na několik částí a stanovila pro ně řadu podrobných podmínek, zjistila už dřív ČTK z textu výjimky. Například v části na severu rezervace by mohli lesníci kůrovcové stromy asanovat pouze odkorněním nastojato. V nejcennější části pralesa, jeho takzvaném jádru, má být kácení dál zakázáno a stále má jít o bezzásahové území. O zásahy v jádru rezervace Lesy ČR nežádaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Aktivisté kvůli uhelné komisi protestují před ministerstvem

27.11.2020 19:59 Ekologičtí aktivisté, kteří od pondělí protestují před ministerstvem životního prostředí v Praze…

Kdo otrávil Bečvu? Gazdík a Ančincová nabízí 100 tisíc za informace o…

27.11.2020 17:07 Aktualizováno Náměstkyně zlínského hejtmana Hana Ančincová (Piráti) a poslanec Petr Gazdík (STAN) nabídli 100.000…

Na Bečvě bude trvalý monitoring vody. Každá výpusť má mít rodný list, řekl…

27.11.2020 15:58 Na Bečvě by měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do…

Kvůli poškození elektrárny Chvaletice bude soud, aktivisté Greenpeace…

26.11.2020 13:08 Aktivisté Greenpeace, kteří v říjnu 2016 protestovali na chladicí věži elektrárny Chvaletice,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama