IT specialista se skrývá před Putinovou mobilizací v lese

Když ruský prezident Vladimir Putin ohlásil loni v září částečnou mobilizaci, trvalo to Adamovi Kalininovi (což není jeho pravé jméno) týden, než dospěl k rozhodnutí, že nejlepší, co může udělat, je se přestěhovat do lesa. Specialista v oboru IT byl od začátku proti válce, dostal pokutu a strávil dva týdny ve vazbě za to, že na zeď svého bytového domu vylepil plakát s nápisem "Ne válce". Když tedy Rusko oznámilo, že povolává 300.000 mužů, aby pomohli zvrátit vývoj konfliktu, který prohrávalo, Kalinin nechtěl riskovat, že ho pošlou do první linie zabíjet Ukrajince, píše stanice BBC News na svém webu.

Na rozdíl od statisíců jiných však nechtěl opustit zemi. Držely ho tam tři věci: přátelé, finanční omezení a obavy z opuštění toho, co zná. "Odchod by byl složitý krok z mé komfortní zóny," řekl BBC Kalinin, který se narodil před zhruba třemi desetiletími. "Ani tady to není úplně pohodlné, nicméně z psychologického hlediska by bylo skutečně těžké odejít," dodal. A tak se rozhodl k neobvyklému kroku: rozloučil se s manželkou a vydal se do lesa, kde už téměř čtyři měsíce žije ve stanu.

K připojení na internet používá anténu přivázanou ke stromu a k získávání energie solární panely. Vydržel teploty až minus 11 stupňů Celsia a živí se jídlem, které mu pravidelně nosí jeho žena. Život mimo civilizaci je podle něj nejlepší způsob, jak se vyhnout povolání do armády. Pokud mu úřady nemohou předat povolávací rozkaz osobně, nemohou ho nutit jít do války.

V některých ohledech Kalinin pokračuje ve svém životě jako dříve. Stále pracuje osm hodin denně ve stejném zaměstnání, i když v zimě - s omezeným denním světlem - nemá dostatek sluneční energie, aby mohl pracovat celé dny, a tak si hodiny napracovává o víkendu. Někteří jeho kolegové jsou nyní v Kazachstánu, protože po zahájení mobilizace také opustili Rusko, ale jeho internetové připojení skrze anténu na borovici je natolik spolehlivé, že komunikace není problém.

Je také milovníkem přírody, mnoho dovolených trávil s manželkou v kempech na jihu Ruska. Když se rozhodl přestěhovat do divočiny, měl už většinu potřebného vybavení. Důležitou roli v jeho přežití hraje právě manželka, která mu každé tři týdny přiváží zásoby na místo předání, kde se také mohou krátce osobně vidět. On si pak zásoby odváží na bezpečné místo, kam si pro ně jednou za několik dní chodí. Vaří si na provizorních kamnech na dřevo.

"Mám oves, pohanku, čaj, kávu, cukr. Samozřejmě ne dost čerstvého ovoce a zeleniny, ale není to tak špatné," říká muž, jehož novým domovem je velký stan, který se používá při lovu ryb pod ledem. Když se do lesa přistěhoval, zřídil si dva tábory vzdálené od sebe pět minut - v jednom měl přístup na internet a pracoval v něm, druhý byl na více chráněném místě a spal v něm. Jak se blížila zima, obě místa spojil. Nedávno teplota klesla na minus 11 stupňů Celsia, což bylo chladněji, než očekával. Nyní se však dny opět prodlužují a sníh začíná tát. Plánuje tedy zůstat, kde je.

Ačkoli Kalinin povolání do armády neobdržel, situace se podle něj neustále mění a on se obává, že by mu povolávací rozkaz v budoucnu mohl přijít. Oficiálně jsou pracovníci v oblasti informačních technologií od odvodu osvobozeni, ale v Rusku se objevuje řada zpráv o tom, že podobné výjimky jsou ignorovány.

Putin vyhlásil mobilizaci 21. září, krátce po ukrajinské bleskové protiofenzívě v Charkovské oblasti, během níž Ukrajina získala od ruských vojáků zpět tisíce kilometrů čtverečních. Uvedl, že mobilizace je nezbytná k obraně Ruska před Západem. Mnozí obyvatelé země však protestovali a na ruských hranicích vznikaly chaotické scény, zatímco statisíce lidí prchaly.

Mobilizace měla na Rusko silný dopad. Do ní mohlo mnoho Rusů žít stejně jako před válkou. Je pravda, že zmizely některé západní značky a sankce ztížily finanční transakce, ale přímý dopad na společnost byl většinou omezený. Mobilizace přivedla válku na práh mnoha ruských rodin. Najednou byli synové, otcové a bratři v krátké době nasazeni do první linie, často se špatným vybavením a minimálním výcvikem. Pokud se dříve zdál konflikt vzdálený, nyní bylo téměř nemožné ho ignorovat.

Přesto jsou veřejné protestní akce uvnitř Ruska vzácné - což bylo kritizováno na Ukrajině i na Západě. Kalinin však říká, že lidé se oprávněně bojí toho, co by se jim mohlo stát. "Máme totalitní stát, který se stal mocným. V posledních šesti měsících byly neuvěřitelným tempem zaváděny zákony. Pokud se teď někdo ozve proti válce, stát ho bude pronásledovat," říká.

Kalininův život v lese mu přinesl určitou popularitu - jeho téměř každodenní aktualizace na platformě Telegram sleduje 17.000 lidí. Zveřejňuje tam videa a fotografie svého okolí, své každodenní rutiny a toho, jak má svůj tábor uspořádaný. Velkou roli v nich hraje sekání dřeva.

Kalinin tvrdí, že mu z předchozího života mnoho nechybí. Sám se označuje za introverta, kterému nevadí být sám, i když se mu stýská po manželce a rád by ji vídal častěji. Podotýká však, že jeho současná situace je lepší než vyslání na frontu nebo do vězení. "Změnil jsem se natolik, že takové věci, které mi mohly chybět, ustoupily do pozadí. Věci, které mi dříve připadaly důležité, už nemají svou sílu. Existují lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř než my," říká.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda programátoři lesy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy