Konverzace na Signalu je jen špičkou ledovce. Bezpečnostní problémy v USA sahají mnohem dál

Nedávné bezpečnostní pochybení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa znovu otevřelo otázku role Národní bezpečnostní rady (NSC) v tvorbě americké zahraniční politiky, upozornil server National Interest.

24. března informoval šéfredaktor magazínu The Atlantic Jeffrey Goldberg o úniku citlivých informací v procesu rozhodování o národní bezpečnosti. Národní bezpečnostní poradce Michael Waltz údajně vytvořil skupinový chat na aplikaci Signal, do kterého zapojil místopředsedu vlády JD Vance, ministra obrany Petea Hegsetha a další vysoké činitele, aby prodiskutovali letecké údery proti hnutí Húsíů v Jemenu.

Tento incident nejenže ukázal na zjevnou chybu úsudku některých představitelů administrativy, ale zároveň poukázal na hlubší problémy v samotném fungování NSC.

Během prvních týdnů svého úřadu Trumpova administrativa výrazně přetvořila NSC. Propustila desítky zaměstnanců a vydala směrnici NSCM-1, která redefinovala fungování rady. Dokument zmenšil počet osob zapojených do rozhodovacího procesu a přinesl efektivnější strukturu toku informací k prezidentovi.

Přesto však nebylo jasné, zda tyto změny skutečně představují zásadní odklon od dlouhodobého modelu, v němž se NSC postupně vyvinula z koordinačního orgánu na centrum tvorby politiky. Pokud chce Trumpova administrativa dosáhnout efektivní a funkční zahraniční politiky, měla by se podle expertů vrátit k původnímu účelu NSC – usnadňovat tok informací mezi jednotlivými ministerstvy a agenturami.

Národní bezpečnostní rada byla založena v roce 1947, avšak zákon pouze neurčitě definoval její strukturu a funkci. První prezidenti tento nedostatek využili k tomu, aby ji přizpůsobili svým potřebám.

Za klíčovou postavu ve formování původní NSC je považován tehdejší rozpočtový ředitel James B. Webb. Jeho vize zahrnovala malý poradní orgán tvořený zástupci ministerstev, nikoliv profesionálním aparátem, který by sám vytvářel politiku. Prezident Harry Truman Webbův koncept přijal a NSC sloužila především jako zprostředkovatel mezi prezidentem a ministerstvy.

S nástupem Dwighta D. Eisenhowera do Bílého domu prošla rada určitými změnami, ale základní principy zůstaly stejné. NSC měla být prostorem pro debatu mezi jednotlivými resorty, zatímco prezident měl stanovit strategické priority.

Dnes už NSC neplní původní roli koordinačního orgánu, ale spíše se proměnila v instituci určující politiku. Trumpova směrnice NSCM-1 například umožnila NSC vypracovávat „další varianty kromě těch, které navrhují ministerstva a agentury“. To znamená, že personál rady získal větší pravomoci k nezávislému formování návrhů politiky bez konzultace s resorty, které by ji následně měly realizovat.

Přestože Trumpovo zmenšení NSC mohlo naznačovat snahu o efektivnější rozhodovací proces, redukce personálu vedla k opačnému efektu – soustředění moci do rukou malého týmu pod vedením národního bezpečnostního poradce. To narušilo tradiční vztah mezi prezidentem a ministerstvy zahraničí, obrany a zpravodajských služeb, které byly odsunuté do role pouhých vykonavatelů politiky.

Podobné problémy se však neomezují pouze na Trumpovu administrativu. I předchozí vlády produkovaly strategie národní bezpečnosti (NSS), které spíše představovaly seznam přání než realisticky definované priority. Například NSS administrativy Joea Bidena označila za největší bezpečnostní výzvu autoritářské režimy, avšak zároveň kladla důraz na vztahy s Čínou, boj proti změně klimatu a terorismus – často v kontradikci s hlavním strategickým cílem.

Aby NSC plnila svůj původní účel, měla by se vrátit k roli facilitátora a koordinátora mezi jednotlivými rezorty. Administrativa by měla podpořit tvorbu politiky na úrovni ministerstev, zejména v rámci strategického plánování ministerstva zahraničí.

Jednou z možností je obnovení Plánovacího výboru a Koordinačního výboru pro operace, které by pomohly definovat dlouhodobou strategii a zároveň umožnily NSC soustředit se na krizový management.

Prezidenti Truman i Eisenhower chápali, že politické návrhy musí vzejít z odborníků v jednotlivých oblastech, zatímco jejich úkolem je stanovit hlavní směry. Dnes však NSC přebrala roli tvůrce politiky, místo aby byla nestranným zprostředkovatelem mezi institucemi. Pokud má být americká zahraniční politika efektivní, je nutné tento trend zvrátit a vrátit NSC k její původní funkci.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) J. D. Vance

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy