Americká vláda čelí ostré kritice poté, co vyšlo najevo, že detaily o vojenských úderech v Jemenu byly sdíleny v soukromé skupině na šifrované komunikační aplikaci Signal. Šokující odhalení přinesl Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, který se omylem stal členem 18členné skupiny a měl přístup k citlivým informacím.
Bílý dům potvrdil, že zprávy zveřejněné The Atlantic jsou pravé, což vyvolalo řadu bezpečnostních a právních otázek ohledně sdílení vládních informací přes soukromé aplikace.
Podle odborníků oslovených BBC existují tři hlavní důvody, proč je sdílení vysoce citlivých informací přes Signal problematické:
1. Nezabezpečenost komunikačních aplikací
Signal je sice považován za bezpečnější než běžné SMS zprávy a jeho kód je veřejně dostupný pro nezávislou kontrolu, nicméně jakákoli platforma používaná vysoce postavenými úředníky se může stát terčem útoků. Podle expertní skupiny Google Threat Intelligence se ruské tajné služby pokoušejí Signal systematicky narušovat.
Přestože některým americkým vládním činitelům bylo dovoleno používat Signal na služebních telefonech, nikdy neměli sdílet tajné informace. Podle regulací Pentagonu nejsou aplikace pro zasílání zpráv povoleny k přenosu jakýchkoli neveřejných informací ministerstva obrany.
Kybernetický expert John Wheeler upozornil, že vládní systémy mají přísné bezpečnostní protokoly, zatímco u externích aplikací může taková ochrana chybět. „Nedokážu pochopit, proč by někdo sdílel tak citlivé informace přes Signal,“ řekl Wheeler.
2. Možné porušení zákonů o nakládání s tajnými informacemi
Použití aplikace Signal ke sdílení utajovaných plánů a omylné přizvání novináře do diskuse vyvolává otázky, zda nebyl porušen Zákon o špionáži či jiné federální zákony.
Bývalá náměstkyně ministra obrany Mara Karlin označila únik za „šokující“ a zdůraznila, že takové rozhovory by se měly vést ve speciálně zabezpečených místnostech, například v Pentagonu nebo Situační místnosti Bílého domu.
Vláda Spojených států má k dispozici speciální šifrované systémy pro přenos utajovaných informací, jako je Joint Worldwide Intelligence Communications System (JWICS) a Secret Internet Protocol Router Network (SIPRNet).
Právnička Samar Ali, která pracovala v administrativě Baracka Obamy na otázkách národní bezpečnosti, označila situaci za „nepochopitelnou, šokující a nebezpečnou“. Podle ní by kdokoli jiný čelil vážným důsledkům, včetně ztráty bezpečnostní prověrky.
Bílý dům však popřel, že by v komunikaci na Signalu byly sdíleny tajné informace.
3. Možné porušení zákonů o archivaci vládních záznamů
Dalším problémem je, že některé zprávy ze Signalu byly nastaveny tak, aby se po týdnu smazaly. To může znamenat porušení federálních zákonů o archivaci vládních dokumentů, konkrétně Zákona o prezidentských záznamech a Federálního zákona o záznamech.
Podle bývalého úředníka Národního archivu Jasona R. Barona jsou vládní činitelé povinni uchovávat elektronickou komunikaci z neoficiálních účtů v oficiálním systému. V tuto chvíli není jasné, zda se to v tomto případě stalo.
„Musíme se obávat, že aplikace jako Signal mohou být zneužity k obcházení pravidel o uchovávání federálních záznamů,“ varoval Baron.
Podle expertů bude incident důkladně prošetřován inspektorem generálním i Kongresem. Spojenci USA se budou ptát, zda mohou americké úřady udržet citlivé informace v bezpečí, zatímco protivníci budou hledat slabiny v americkém bezpečnostním systému.
Související

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
USA (Spojené státy americké) , mobilní aplikace , mobily
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 2 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
včera

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
včera

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
včera

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
včera

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
včera

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
včera

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
včera

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
včera

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
včera
Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
Americký prezident Donald Trump údajně na poslední chvíli zablokoval plánovaný izraelský útok na íránská jaderná zařízení, který měl proběhnout v nadcházejících týdnech. Namísto přímé vojenské konfrontace se rozhodl upřednostnit diplomatickou cestu a usilovat o vyjednání nové dohody s Teheránem.
Zdroj: Jakub Jurek