Viník havárie na Bečvě nebude nikdy odhalen? Kyanidy se ve vodě rychle rozpouštějí

Bude už těžké hledat viníka ekologické katastrofy na řece Bečvě, pokud Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a policie nemají indicie z již dříve odebraných vzorků. Na dnešní on-line tiskové konferenci to řekl Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady ekologické organizace Arnika. Kyanidy se podle něj poměrně rychle ve vodě rozpouštějí.

Proto se obává, že pokud viník ještě není policii znám, bude se muset spolehnout už pouze na svědectví lidí z konkrétních provozů. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přitom po havárii uvedl, že věří, že najít zdroj znečištění bude otázkou hodin.

Dobrý den, mnozí z Vás se ptáte,co je nového ve vyšetřování otravy řeky Bečvy. Bohužel musím odpovědět, že nevím, protože vyšetřování vede policie ČR a pouze ona může sdělovat další informace. Děkuji za pochopení.

— Richard Brabec (@RibraRichard) October 10, 2020

Úhyn desítek tun ryb v Bečvě způsobil kyanid. Brabec na začátku října řekl, že látka mohla pocházet z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm.

"Problém je, že v havárii jsme tak daleko. Kyanidy se poměrně rychle rozpouštějí ve vodách, reagují. Pokud nejsou indicie z těch vzorků, co odebrala ČIŽP po havárii, tak se obávám, že teď jejich hledání už bude záležet jenom na svědectví konkrétních lidí z konkrétních provozů. Ale dohledat to na základě nějakých stop kyanidů bude podle mě složité," poznamenal Petrlík.

Podle něj pozornost zprvu upoutala chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert. "Protože vykazuje dlouhodobě kyanidy ve vypouštěných vodách," řekl. ČIŽP i policie to ale podle Brabce vyloučily, vinu odmítla i chemička. Do areálu bývalé Tesly v Rožnově podle něj vedla jiná indicie. "Když jsme se podívali na seznam kyanidových havárií v České republice, tak právě z Rožnova došlo k úniku kyanidů v roce 1979," uvedl Petrlík.

"Je otázka, jestli to je nějaký ze stávajících provozů, které tam jsou, které mohou používat kyanidy v té své technologii, nebo jestli nemohlo jít o nějaké staré zásoby, které tam zůstaly a které se nedopatřením nebo úmyslně mohly dostat do odpadních vod," dodal. Jednou z možností je, že někdo objevil v areálu starý sud a namísto toho, aby jej předal k odborné likvidaci, zbavil se jej tímto způsobem, míní.

Kyanid zasáhl více než třicetikilometrový úsek Bečvy z Valašského Meziříčí až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se podle Povodí Moravy podařilo naředit i zvýšením odtoků z přehrad. V případu padlo několik trestních oznámení.

Co se týče látek nebezpečných pro vodní organismy, nejvíc jich loni podle dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ) vypustila společnost MS technik právě v Rožnově. Meziročně se v celé ČR podle Petrlíka zvýšilo množství takových látek vypuštěných do vody zhruba o devět tun.

Nejvíce kyanidů loni vypustila čistírna odpadních vod v Ostravě, která pravděpodobně přijímá odpadní vody z místních metalurgických provozů. DEZA je pátým největším znečišťovatelem vod kyanidy, loni jich vypustila do Bečvy o 30 kilogramů více oproti roku 2018.

Související

Více souvisejících

řeky Ekologie Arnika Richard Brabec (ANO) Chemikálie Ryby DEZA (chemička) Česká inspekce životního prostředí

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy