Zlínský kraj přijímá žádosti o kotlíkové dotace, systém vydržel enormní nápor

Již během prvních vteřin od zahájení třetí vlny přijímání žádostí o dotace na výměnu kotlů ve Zlínském kraji byly peníze na podporu vyčerpány. Kraj začal přijímat elektronické žádosti o dotace na výměnu kotlů na pevná paliva v domácnostech za ekologičtější způsoby vytápění dnes v 08:00.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Komín, střecha, ilustrační fotografie
doporučujeme

Už v prvních pěti vteřinách dorazilo přes 2800 žádostí. Vyčerpáno tak bylo téměř 160 milionů korun určených v kraji na třetí vlnu dotací. Kraj má ale ještě na případné podpoření dalších zájemců přislíbeno 63 milionů od ministerstva životního prostředí. Server nápor žádostí ustál, nezhroutil se.

Kraj i po vyčerpání 160 milionů určených na kotle dál přijímá žádosti o dotace. "Vytváříme si totiž takzvaný zásobník žádostí, z něhož budou moci být podpořeni náhradníci, pokud by původní žadatelé dotaci nakonec nevyužili. Vzhledem k tomu, že jde nejen ve Zlínském kraji o poslední velkou vlnu kotlíkových dotací, budeme chtít z tohoto zásobníku v budoucnu podpořit také velkou část žadatelů, na které se nyní nedostane, neboť máme od ministerstva životního prostředí pro tento účel přislíbeno dalších 63 milionů korun, které vyčlenilo ze svého programu Nová zelená úsporám," uvedl krajský radní Jan Pijáček (ODS).

Největší zájem mají žadatelé o dotace na plynový kondenzační kotel, ráno se jednalo o 1097 žádostí. Přes 900 žádostí pak bylo o tepelné čerpadlo, o kotel na biomasu s ruční podávkou žádalo 659 žadatelů a ve třech stovkách případů lidé chtěli podporu na pořízení automatického kotle na biomasu.

Kraj již dříve uvedl, že kvůli problémům s přijímáním elektronických žádostí v jiných krajích připraví bezpečnostní opatření, která by měla zaručit bezproblémové přijetí online žádostí.

"Systém elektronického sběru jsme dimenzovali tak, aby zvládl odbavit velké množství přijatých žádostí v co nejkratším čase. Aplikace pro sběr žádostí běžela na cloudové platformě, aby byla zajištěna dostatečná výkonnost řešení vzhledem k předpokládanému enormnímu zájmu. Celý systém pak ještě před ostrým startem opakovaně prošel zátěžovým testováním," uvedl vedoucí oddělení informatiky krajského úřadu Ivo Skrášek. Po velké zátěži v prvních pěti vteřinách podle něj přicházely již jen jednotlivé žádosti.

Podle Skráška také nejsou signály o tom, že by byl systém narušen pomocí počítačových programů, takzvaných robotů. Žadatelé totiž své žádosti registrovali s předstihem a dnes už je pouze odeslali. Počet finalizovaných žádostí odpovídá podle Skráška až na pár kusů počtu přijatých žádostí, žádný robot tedy nedodal desítky či stovky falešných žádostí.

Po odeslání elektronického formuláře mají nyní žadatelé deset dní na dodání žádosti v papírové podobě. "Pokud pracovníci úřadu zjistí nedostatky z hlediska formálních náležitostí, budou žadatelé postupně vyzýváni, aby své žádosti doplnili," uvedla mluvčí kraje Adéla Kousalová. O poskytnutí, či neposkytnutí dotace rozhodne krajská rada v březnu.

V prvním kole dotací na ekologičtější kotle bylo ve Zlínském kraji ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. Ve druhé vlně dotací kraj rozdělil mezi 1401 úspěšných žadatelů o výměnu kotlů 154,6 milionu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U českých hranic je nové ohnisko moru prasat. Hrozí zavlečení nemoci

19.11.2019 11:02 Africký mor prasat se dostal na západ Polska. Nové ohnisko nemoci, které polské dozorové orgány…

Vláda projedná rozpočet zemědělského fondu, chybí mu miliardy

17.11.2019 14:13 Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude v příštím roce hospodařit se 42,2 miliardami Kč,…

Ministerstvo nesouhlasí s rozšířením polského dolu u českých hranic

15.11.2019 20:07 České ministerstvo životního prostředí dnes vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského…

Odbor odpadů na MŽP dočasně povede Maršák, bude konkurz

15.11.2019 09:11 Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí (MŽP) bude dočasně řídit Jan Maršák. Doposud byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama