Kandidáti na prezidenta: Jak jsou aktivní na internetu a sociálních sítích?

Prezidentští kandidáti jsou na internetu aktivní hlavně na Facebooku a Twitteru, nejvíce sledujících má na obou těchto sítích bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na Instagramu je nejvíce vidět Danuše Nerudová. Nejméně aktivní a sledovaná je z kandidátů, které dnes ministerstvo vnitra zaregistrovalo, Denisa Rohanová.

YouTube

Videoslužba YouTube se také počítá mezi sociální sítě a podle dat serveru Datareportal.com z letošního února ji používá přes osm milionů Čechu a Češek, ovšem většinou jen ke sledování nahraných videí, interakcí s obsahem a jeho tvůrci je poměrně málo. Platí to i v případě prezidentských kandidátů, kteří YouTube používají spíše jako místo, kam také mohou nahrát své videopříspěvky a případně na ně odkazovat.

Většina prezidentských kandidátů sice má na YouTube vlastní kanál (výjimkami jsou odborář Josef Středula, kandidát SPD Jaroslav Bašta nebo bývalý rektor UK Tomáš Zima), počty příspěvků se ale většinou pohybují v jednotkách či desítkách, často - jako v případě Petra Pavla - jde o starší videa. Nejaktivnější je Andrej Babiš, jenž využívá kanál svého hnutí ANO, který má přes 36.000 odběratelů a kam přidává nová videa téměř každý den.

Počty odběratelů se kromě Babiše nedají srovnat s tím, kolik uživatelů sleduje kandidáty třeba na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru. Nejvíc odběratelů na YouTube má bývalý náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel (zhruba 1000) a senátor Pavel Fischer (přibližně 900).

Facebook

Facebook je nejrozšířenější sociální síť v České republice, podle údajů Datareportal.com ho používá téměř pět milionů Čechu a Češek. Svou pozornost na něj soustředí prakticky všichni hlavní prezidentští kandidáti, kteří své facebookové stránky používají k šíření svých názorů.

Kvůli jeho rozšíření jsou právě na Facebooku kandidáti na prezidenta nejaktivnější a mají zde ze sociálních sítí nejpočetnější publikum, byť se najdou výjimky - například bývalou rektorku Danuši Nerudovou na Facebooku sleduje zhruba 21.000 lidí, zatímco na Instagramu a Twitteru je její dosah nejméně třikrát větší. Většina z uchazečů o prezidentský úřad publikuje na Facebooku příspěvky nejméně jednou denně.

Nejvíce sledujících má na Facebooku předseda hnutí ANO Andrej Babiš (330.000), následují Petr Pavel a Pavel Fischer (kolem 60.000), téměř 50.000 uživatelů sleduje senátora Marka Hilšera, 16.000 pak odboráře Josefa Středulu. Naopak jen v tisících se pak pohybují počty sledujících v případě Bašty.

Instagram

Sociální síť, zaměřená na sdílení fotografií, krátkých videonahrávek a posílání vzkazů, má v České republice zhruba 3,6 milionu uživatelů. Instagram, který patří stejně jako Facebook pod společnost Meta Platforms, sice využívá spíš mladší publikum včetně lidí mladších 18 let (a tedy bez volebního práva), prezidentští kandidáti jsou zde ale také výrazně přítomní.

Nejvíc sledujících má na Instagramu Nerudová (113.000), která zde prakticky každý den zveřejňuje fotografie a videa ze své kampaně i názory na aktuální dění. Podobně aktivní jsou na této síti také Andrej Babiš (60.000 sledujících), Petr Pavel (53.000 sledujících) nebo Marek Hilšer (11.000). Senátor Pavel Fischer má asi 6000 sledujících, jeho aktivita na Instagramu je ale méně intenzivní než třeba u Josefa Středuly (2700).

LinkedIn

Sociální síť, která se zaměřuje na odborně kvalifikované pracovníky a uchazeče o práci, má v ČR asi dva miliony uživatelů a z principu není příliš očekávanou platformou pro předvolební kampaň. Velká část z kandidátů na ní sice má profil, jen Danuše Nerudová (25.000 sledujících) a Petr Pavel (asi 2700 sledujících) ale na LinkedIn přidávají příspěvky, které souvisejí s volbou prezidenta.

TikTok

Platforma TikTok je založena na nahrávání a publikování krátkých videí, které mezi sebou sdílejí převážně náctiletí. Aplikace dříve umožňovala uživatelům vytvářet krátké videoklipy o délce maximálně 15 vteřin, od letošního jara je možné nahrávat videoobsah s délkou až deseti minut.

Z prezidentských kandidátů je na TikToku výrazně aktivní jen Danuše Nerudová, která má přes 51.000 sledujících a jež přidává obsah prakticky každý den.

Twitter

Sociální síť, která umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky dlouhé maximálně 280 znaků, má v ČR jen zhruba 800.000 uživatelů, mezi prezidentskými kandidáty je ale velmi populární. Používají ho ostatně i další politici, tato služba také zásadně změnila způsob informování o událostech. Řada zpráv se prostřednictvím twitteru šíří rychleji než u klasických médií, tweety využívají i novináři.

Většina z prezidentských kandidátů přidává příspěvky na Twitter několikrát denně a také reagují na ostatní uživatele - ať už sdílením jejich příspěvků nebo reakcí na cizí tweety. Nejvíc sledujících má Andrej Babiš (zhruba půl milionu), následuje Petr Pavel (126.000), který ale na ostatní uživatele reaguje poměrně málo, na rozdíl od Danuše Nerudové (70.000 sledujících) nebo Pavla Fischera (47.000).

Téměř každý den přidávají příspěvky také Marek Hilšer (zhruba 37.000 sledujících) nebo Josef Středula (24.000).

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 sociální sítě internet Danuše Nerudová Petr Pavel Pavel Fischer Marek Hilšer

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy