Kandidáti na prezidenta odpovídali na dotazy studentů. Jak se staví k eutanázii či zdravotnictví?

Otázky povolení eutanázie, kvality školství nebo svateb a adopcí dětí homosexuálními páry kladli středoškolští studenti prezidentským kandidátům na dnešní předvolební debatě. Uspořádala ji organizace Člověk v tísni v programu JSNS (dříve Jeden svět na školách) před studentskými prezidentskými volbami, ve kterých si v pondělí a v úterý mohou středoškoláci starší 15 let vyzkoušet volbu hlavy státu.

Do debaty byla pozvána šestice hlavních prezidentských kandidátů. Stejně jako do dalších debat odmítl přijít Andrej Babiš. Kvůli nemoci se dnes omluvila Danuše Nerudová. Na twitteru uvedla, že ji postihlo nachlazení. Cítí se dobře, nechce ale nakazit ostatní.

Zbylá čtveřice kandidátů čelila otázkám studentů, které se týkaly daní, zdravotnictví, školství nebo armády. Středoškoláci se například zajímali o názory kandidátů na sňatky homosexuálních párů nebo možnosti adopcí. Stejně jako v předchozích debatách se na jejich podporu postavili Marek Hilšer, Petr Pavel i Josef Středula, podle kterého "už bylo tmářství dost". I Pavel Fischer zopakoval svůj dříve prezentovaný názor, že by zákon umožňující manželství pro stejnopohlavní páry jako prezident podepsal, manželství ale považuje za svazek mezi mužem a ženou.

V otázce potratů Fischer řekl, že je třeba respektovat právo ženy se rozhodnout. Podle Středuly i Hilšera je současná právní úprava vyhovující a právo ženy na rozhodnutí zdůraznil i Pavel.

Středula by jako první věc po zvolení prezidentem poděkoval blízkým a požádal o schůzku s premiérem. Pavel by se zaměřil na "uklizení" Kanceláře prezidenta republiky, aby se "z logistického centra uspokojování kamarádů" stal fungující úřad. Hilšer by se zaměřil na hašení požáru, který vidí v radikalizaci společnosti a snažil by se v lidech budovat důvěru, že nadcházející krizi Česko překoná. Fischer by chtěl ukázat těm, kteří ho nevolili, že je v úřadu i pro ně.

Studenty zajímal i jejich přístup k eutanázii. Pavel by si velmi přál, aby měl možnost rozhodnout, kdy a za jakých podmínek může ze života důstojně odejít. Pro eutanázii se kvůli osobní zkušenosti vyslovil i Středula. Hilšer řekl, že není jejím velkým zastáncem, protože se bojí jejího zneužití, aktivně by ale proti případnému přijetí příslušného zákona v Parlamentu nebojoval. Proti eutanázii se postavil Fischer, který také vyslovil obavu z jejího zneužití. Za řešení označil pečlivou paliativní péči.

Účastníci debaty shodně odmítli, aby bylo nyní zavedeno školné na vysokých školách. Hilšer, Pavel i Fischer by jako prezidenti podepsali zákon, který by legalizoval marihuanu, s její legalizací pro léčebné účely souhlasí Středula.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Marek Hilšer Pavel Fischer Petr Pavel Josef Středula

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy