Petr Pavel přišel na premiéru inscenace Naši furianti do Národního divadla

Zvolený prezident Petr Pavel dnes večer přišel na premiéru inscenace Naši furianti do Národního divadla. Protože představení sledoval v historické budově první české scény ještě před svou inaugurací, neseděl v prezidentské lóži a jeho návštěvu nedoprovázely další ceremonie, které k takové příležitosti náleží hlavě státu. Kromě Václava Havla další dva polistopadoví prezidenti do Národního divadla nechodili.

Petr Pavel dnes vstoupil do divadla hlavním vchodem, kterým přicházejí všichni diváci. Společně s manželkou ho přivítal generální ředitel Národního divadla Jan Burian. Pro prezidenta je pak v historické budově Národního divadla k dispozici samostatný vchod – kočárový vjezd, samostatné slavnostní schodiště a celý císařský trakt – dámský salonek, pánský salonek, samostatný bar v předpokoji. V hledišti přímo nad jevištěm je slavnostní prezidentská lóže.

"Příchod prezidenta do hlediště je před začátkem představení oznamován slavnostními fanfárami z opery Libuše. Může následovat podle zvyku státní hymna. Z lóže může být umístěna prezidentská standarta," řekl ČTK mluvčí ND Tomáš Staněk. Takové pocty budou Pavlovi případně náležet po jeho inauguraci hlavou státu.

Staněk připomněl, že pozvánky do prezidentské kanceláře chodí na každou premiéru a slavnostní koncerty u příležitosti významných svátků. Návštěv úřadujících prezidentů jsme na inscenacích Národního divadla v posledních letech moc neužili, doplnil. ND poskytlo ČTK přehled návštěv prezidentů České republiky i Československa od roku jeho vzniku. Uvádí ale, že žádná ucelená evidence prezidentských návštěv v ND se nevedla. Dokládají je mimo jiné fotografie z archivu ČTK. Přehled tedy není ani u jednoho z prezidentů kompletní.

Tomáš Garrigue Masaryk poprvé jako prezident navštívil historickou budovu ND 22. prosince 1918, hrála se Libuše na počest přítomnosti prvního prezidenta československé republiky. Za svůj mandát ND navštívil Masaryk desetkrát. Návštěvy Edvarda Beneše má ND detailně evidované, jsou jich přes čtyři desítky za obě prezidentská období. První byla 8. ledna 1936 Prodaná nevěsta, slavnostní představení na počest nově zvoleného prezidenta.

Emil Hácha měl v prosinci roku 1938 také slavnostní představení na svou počest. Poté se zúčastnil třeba v roce 1940 inscenace Orfeus a Euridyka "na počest 51. narozenin Vůdce a říšského kancléře Adolfa Hitlera", jak uvádí archiv ND, a v témže roce ještě Prodané nevěsty hrané na počest návštěvy říšského ministra propagandy Josefa Goebbelse.

Klement Gottwald navštívil 28. října 1948 představení Libuše k 30. výročí Československé republiky. Mezi sedmi evidovanými Gottwaldovými návštěvami je kromě čtyř inscenací Prodané nevěsty také třeba účast na slavnostním zasedání Ústředního výboru KSČ 24. února 1949.

Antonín Zápotocký má v archivu ND doloženo osm návštěv, ta první je z roku 1950 z premiéry jeho vlastní hry Vstanou noví bojovníci, kam přišel ještě jako předseda vlády stejně jako na slavnostní večer k 30. výročí KSČ v roce 1951. Antonín Novotný byl v ND dvakrát na Prodané nevěstě a jednou na Příběhu opravdového člověka, tedy hře podle románu sovětského autora Borise Polevého, který se v ní snažil vytvořit obraz ideálního sovětského hrdiny. Ludvík Svoboda byl v ND jen dvakrát, v případě posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka ND eviduje návštěvy tři, první byla v roce 1980 u příležitosti slavnostního shromáždění k 110. výročí narození V. I. Lenina.

Václav Havel chodil na první českou scénu častěji, poprvé to bylo 1. ledna 1990 na slavnostní uvedení Libuše na jeho počest. ND eviduje jeho návštěv 13 včetně soukromé akce, jíž bylo 30. ledna 2003 jeho rozloučení s funkcí prezidenta. V květnu 2004 byl soukromě jako autor na inscenaci Pokoušení.

Václav Klaus se podle záznamů ND za své dvě funkční období zúčastnil jen v roce 2004 slavnostního večera u příležitosti přijetí ČR do EU, Miloš Zeman podle ND nenavštívil za deset let svého výkonu funkce prezidenta první českou scénu ani jednou.

Související

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

Více souvisejících

Petr Pavel Národní divadlo

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 5 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 6 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 8 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 10 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule

Nadcházející víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz chladnější než ten uplynulý. V noci mohou teploty navíc klesnout až k nule.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy