Tisíce Čechů brojí proti Zemanovi: Výzvu poslancům a senátorům podepsal David Koller, Jan Svěrák nebo Chantal Poullain

Jak jsme vás již informovali, tisíce Čechů podepisují petici nazvanou „Poslanci a senátoři, zastavte Miloše Zemana“. Počet signatářů neustále roste, objevuje se mezi nimi i řada známých osobností.

„Vážení členové Parlamentu České republiky, již několik let sledujeme s velkým znepokojením jednání prezidenta republiky Miloše Zemana, jímž často překračuje obvyklé pravomoci hlavy státu. Jsme přesvědčeni, že přímá volba prezidenta neopravňuje k takovému přístupu k výkonu jeho mandátu,“ stojí v úvodu prohlášení, které petici doprovází.

Autory petice jsou filosof a pedagog Filozofické fakulty UK Václav Němec, autorka knihy Průmysl lži Alexandra Alvarová a překladatel Fedor Bruoth.

Vadí jim například Zemanovo chování v oblasti zahraniční politiky, která z formulace ústavy patří vládě. „Dlouhodobě pozorujeme, že prezident Zeman nekoordinuje a zřejmě ani nekonzultuje svá prohlášení s Ministerstvem zahraničních věcí,“ píše se ve výzvě. Autorům se rovněž nelíbí odklon od EU a NATO směrem na východ.

Autoři a signatáři petice, kteří jsou přesvědčeni, že prezident Zeman se už několikrát pohyboval na samé hranici velezrady a hrubého porušení Ústavy, zákonodárce vyzývají k přijetí opatření, která omezí možnost prezidenta působit proti bezpečnostním a ekonomickým zájmům České republiky.

Dokument podepsalo už více než 14300 lidí, mezi nimi najdeme i eruoposlance Jaromíra Štětinu, hudebníka Ziggiho Horvátha, kněze Tomáše Halíka, herečky Chantal Poullain či Aňu Geislerovou, advokátku Kláru Long Slámovou, herečku a političku Táňu Fischerovou, aktivistku a někdejší diplomatku Moniku MacDonagh-Pajerovou, herce Kryštofa Rímského, zpěváka Davida Kollera či režiséra Jana Svěráka. 

Související

Miloš Zeman

Zeman chtěl po Fialovi abolice, potvrzují odtajněné dokumenty

Bývalý prezident Miloš Zeman chtěl ve funkci zastavit stíhání i v případech úniku informací Bezpečnostní informační služby (BIS) a skartace zprávy o explozích ve Vrběticích. Zjistil to server iRozhlas.cz, který získal dosud utajenou korespondenci. Zemanovi ale zřejmě šlo především o beztrestnost kancléře Vratislava Mynáře.

Více souvisejících

Miloš Zeman petice Jaromír Štětina Tomáš Halík Chantal Poullainová Aňa Geislerová David Koller Táňa Fischerová Jan Svěrák (režisér)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy