Odbory se o účasti na tripartitě rozhodnou na ranním zasedání

Praha - Představitelé odborových svazů zasednou ve středu v 7.30 ve své pražské centrále, aby se rozhodli, jestli se zúčastní mimořádného zasedání tripartity svolaného na 9. hodinu na vládu. Agenturu Mediafax o tom informoval 1. místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl.

Účast předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila na středeční schůzce odborů a případně na následné tripartitě je podle Pícla nejistá. "Zatím jsem se mu nedovolal," řekl Mediafaxu. Zavadil je jako český zástupce v Ženevě na zasedání Mezinárodní organizace práce, kam přijel navíc vlastním vozem.Jednání Rady hospodářské a sociální dohody svolal po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka má schůzka čtyři body – stávku v dopravě a daňovou, důchodovou i zdravotnickou reformu."Pokud odbory tvrdí, že čtvrteční stávka je vyjádřením jejich nesouhlasu s daňovou, důchodovou a zdravotní reformou, pak jim my nabízíme prostor k dalšímu jednání, stejně jako jsme učinili už v sobotu,“ zmínil Drábek."Svolání je v rozporu s jednacím řádem tripartity – v takovém případě musí se svoláním dopředu souhlasit všichni partneři," reagoval na pozvánku Pícl. Odboráři i kvůli Zavadilově zahraniční cestě nabízeli jako jednací den čtvrtek, pátek nebo sobotu.Ministr práce a sociálních věcí připojil, že odbory "svojí neúčast svalují na procedurální důvody" a podle dosavadních reakcí mají požadavek na svolání jednání až po čtvrteční stávce. "Pokud z těchto důvodů nebudeme moci usednout k jednacímu stolu, jen se potvrdí, že stávka má být přehlídkou politické síly odborových bossů," uzavřel ministr práce a sociálních věcí.Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek navíc ve středu uvedl, že ani mimořádné jednání tripartity nemůže čtvrteční protest odvrátit. Nezvratnost stávky přiznává i premiér Nečas.Mezi odbory a vládou je kvůli jednání tripartity dlouhodobá nevraživost. Nečasův kabinet zástupcům odborů vytýká, že předčasně opustili dubnovou společnou schůzi na téma reforem a že v sobotu kompletní 15členná vládní sestava na představitele zaměstnanců marně čekala na Úřadě vlády.Odbory kontrují tím, že o víkendu dostaly ještě před jednáním do ruky předběžné opatření o zrušení pondělní stávky. Odchod z dubnové schůze hájily tak, že je vláda obvinila z politizace a příklonu k levici – realizaci volebního programu ČSSD a KSČM premiér Nečas vytkl odborům naposledy v pondělí.Nečas se Zavadilem si navíc vyměnili mediální přestřelku ohledně mobilních hovorů. Šéf ČMKOS nejdřív v pátek v přímém přenosu premiérovi vytýkal, že od něj měl slíbený hovor, který nepřišel. Nečas v úterý, opět před televizními kamerami, ukazoval zas novinářům, jak se Zavadilovi snaží marně dovolat.Čtvrteční stávka má trvat 24 hodin a ochromí městskou dopravu v Praze a Brně, minimálně symbolicky se do ní zapojí i další města. Na celém území České republiky nebude fungovat železnice, v metropoli nepojede zřejmě ani metro. Odboráři plánují i dopravní blokády. Původně chtěly odbory stávkovat v pondělí, to jim však městský pražský soud zakázal.

Související

Marian Jurečka

Platy nestoupnou všem státním zaměstnancům stejně, naznačil Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) má jasnou představu o navyšování platů státních zaměstnanců. Nechce jim přidat plošně, více chce odměnit ty, kteří aktuálně pobírají méně peněz. Řekl to v nedělním vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Více souvisejících

Odbory stávka

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy