Nikým nezvolená vláda udělala kšeft, kupuje dům za 299 milionů. Na co?

Praha - Vláda v demisi dnes jednomyslně schválila koupi budovy na pražské Letné pro centrální úřad práce za cenu 299 milionů korun. Většina částky půjde podle premiéra Jiřího Rusnoka z evropských peněz. Do domu v Praze 7 se mají nově sestěhovat ředitelství úřadu, dvě kontaktní pracoviště, telefonní centrum a školicí středisko.

Bývalé sídlo nakladatelství Economia koupila v květnu společnost Alkatria, kterou podle dostupných informací stálo 140 milionů korun. O pořízení budovy dříve uvažovala i radnice Prahy 7, která za něj původně nabízela 275 milionů korun.

Ministr práce v demisi František Koníček dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že jen ze srovnání se nedá usuzovat, zda cena pro Prahu 7 je "korektní". Má o tom pochybnosti. Uvedl, že radnice měla pořídit budovu při "speciální operaci", kdy měla převzít akcie. Podle Koníčka tak radnice byla v horší pozici než ministestvo, když při odečtení daní vyjde budova na zhruba 250 milionů.

Ministr v demisi řekl, že není schopen hodnotit, zda byla cena 140 milionů pro Alkatrii "férová". Tehdejší transakci podle něj provázely právní spory. Pro vládu je prý zásadní to, zda budova vyhovuje potřebám, a také otázka tržní ceny, kterou dokládají posudky. Resort si nechal vypracovat čtyři. Znalci dům ohodnotili od 300 do 310 milionů korun. Podle Rusnoka to dokládá, že je nynější cena "férová".

Vláda o pořízení pětipodlažní budovy na Letné jednala na několika zasedáních od první půlky října. Rusnok uvedl, že jeden z hlavních důvodů, který ji přesvědčil, byla "unikátní možnost" vyřešit dlouhodobý problém s umístněním pracovišť na různých místech a v pronajatých budovách. Dalším byl pak fakt, že téměř čtyři pětiny prostředků poputují z Evropské unie - podle ministerstva práce přesně 79 procent, 21 procent pak uhradí stát. Kdyby kabinet nákup neschválil dnes, nestihly by se letos evropské peníze vyčerpat a propadly by.

Ředitelství úřadu práce je nyní ve třech budovách - v domě ministerstva práce na Karlově náměstí a v pronájmu v Emauzích a v Kartouzské. Call centrum pak funguje ve Vysočanech, prostory mu pronajímá Česká správa sociálního zabezpečení.

Jediný objekt je podle podkladů pro vládu potřeba pro lepší řízení po změnách v dubnu 2011, kdy vznikl centrální "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními pracovišti. Od loňska úředníci nemají na starosti jen agendu zaměstnanosti, ale vyplácejí i všechny dávky. Ředitelství má teď podle zprávy 112 zaměstnanců, má jich být 165. Kontaktní pracoviště pro Prahu západ a východ zaměstnává 118 lidí, přibýt by měla nejméně desetina. Celkem by v budově mělo působit 305 pracovníků.

V porovnání s pronájmem srovnatelných prostor se má investice do pořízení budovy vrátit za devět let, uvádějí podklady pro kabinet. Náklady na pořízení pozemku a výstavbu nového administrativního objektu autoři odhadli na 400 milionů.

Související

Více souvisejících

Vláda ČR Ministerstvo práce a soc. věcí Úřad práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy