Fiala ve Sněmovně označil výbuch ve Vrběticích za státní terorismus

Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, řekl dnes ve Sněmovně. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by Česko mělo vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat Evropskou unii o zostření sankcí vůči Rusku.

Eurozpravy.cz

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek vyzval vládu k ekonomickým sankcím vůči strůjcům výbuchu i ruským společnostem, které se podílejí na dezinformačních aktivitách.

Naopak podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nebyly žádné důkazy předloženy a že je zásadní rozdíl mezi důkazem a důvodným podezřením. "Jsem hrubě nespokojen s tím, že všechna vyšetřování, která tady byla vedena, nedospěla k žádnému výsledku,“ prohlásil Filip. Sněmovna by podle něho měla trvat na tom, aby bylo vyšetřování výbuchu dokončeno.

"Něco takového se nestalo desítky let a těžko bychom hledali podobný případ v Evropě," řekl Fiala k podezření, že za explozemi stáli agenti ruské tajné služby GRU. Zdůraznil, že koalice a opozice by měla postupovat společně, vzhledem ke krokům vlády si ale není jistý, zda je to možné.

Pekarová Adamová uvedla, že vyhošťováním dalších ruských diplomatů je třeba dosáhnout rovnocenného početního stavu ruského zastupitelského úřadu v Česku a českého v Rusku. "Teď je ten správný okamžik k těmto krokům přistoupit a ruské velvyslanectví zeštíhlit," řekla. Česko o víkendu vyhostilo 18 ruských diplomatů. Rusko reagovalo tak, že Moskvu musely opustit dvě desítky pracovníků českého velvyslanectví.

Rovněž podle předsedy STAN Víta Rakušana nesmí být vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy konečnou reakcí. "Musíme přejít k tak silných krokům, aby počet českých diplomatů v Moskvě odpovídal počtu ruských diplomatů v Praze," řekl. Česko podle Rakušana nesmí být vstupní branou ruských agentů do Evropy.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na twitteru.

"Srovnejte poměry sil na našich ambasádách, je k tomu výjimečná příležitost," nabádal premiéra Andreje Babiše (ANO) předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Není možné podle něho trpět v Česku lidi, kteří provádějí diverzní činnost.

Fiala a Pekarová Adamová volali po razantnější reakci vlády a po vyjasnění některých okolností. Jde podle nich například o dohady o tom, kdy se členové vlády o podezření poprvé dozvěděli, o odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), o plánovanou a následně zrušenou cestu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy nebo o otázky kolem žádosti spojencům o solidární akci. Podle Pekarové Adamové je lepší spolupráce v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance nezbytně nutná.

Kroky vlády by měly být jasné a srozumitelné včetně žádosti o svolání mimořádného summitu Evropské rady, řekl Fiala. Podle Jurečky by se vláda měla snažit o silnější protiruskou reakci na mezinárodním poli, aby nezůstalo jen u slovní podpory.

Rakušan se pozastavil nad tím, že se k podezřením dosud veřejně nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Mluvčí hlavy státu oznámil prezidentovo vystoupení na tuto neděli.

Filip označil za skutečného viníka výbuchů ve Vrběticích proces privatizace. Proces podle něho umožnil skladovat a obhospodařovat vojenský materiál soukromé firmě, která nebyla schopna areál uhlídat a fungovat tak, aby výbuchu zamezila.

Témata: EZ

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Exprezident Klaus je opět hospitalizován v nemocnici

23.09.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Do Ústřední vojenské nemocnice se dnes…

Piráti a Starostové by chtěli založit při vládě skupinu až 50 analytiků

23.09.2021 12:15 Piráti a Starostové plánují v případě, že se po říjnových sněmovních volbách dostanou do vlády,…

Státní zástupce Šaroch v Čapím hnízdě pochybil, tvrdí Bradáčová

23.09.2021 11:42 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Kulhánek v noci vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN

23.09.2021 11:07 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Související:

Právě se děje

reklama