Hamáček tvrdí, že požádal o solidaritu ministry EU. Borrell to nepotvrdil

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že na dnešním jednání ministrů zahraničí Evropské unie požádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území.

Eurozpravy.cz

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přitom po jednání řekl, že Praha nepožádala o to, aby země EU koordinovaně podpořily postup České republiky, která vypověděla 18 ruských diplomatů kvůli podezření na ruské zapojení do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Členské státy ale podle Borrella za Českem jednotně a solidárně stojí.

Ruská strana tvrzení o zapojení příslušníků tajné služby do výbuchu odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Ruská reakce je podle vicepremiéra silnější, než se čekalo. Dopoledne řekl, že bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o tom, zda je na místě další krok z české strany.

Hamáček dopoledne kolegy z ostatních 26 unijních zemí informoval o vývoji diplomatické rozepře. Přímou podporu během zasedání dali najevo Česku například ministři zahraničí Slovenska či Bulharska.

Borrell: EU stojí jednotně a solidárně za Českem, společná reakce ale nebude

Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou, která vypověděla 18 ruských diplomatů kvůli podezření na zapojení Ruska do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích z roku 2014. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Země EU se ale postup Česka nechystají koordinovaně podpořit, Praha o to ani nepožádala, dodal Borrell. Vicepremiér Jan Hamáček ale dnes ČTK sdělil, že na jednání ministrů zahraničí EU požádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení. Přímou podporu během jednání dali Česku najevo například ministři zahraničí Slovenska, Rakouska či Bulharska.

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Hamáček dopoledne kolegy z ostatních 26 unijních zemí informoval o vývoji nevídané diplomatické rozepře, v níž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí z ambasády v Praze reagovalo vypovězením 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Šéf unijní diplomacie Borrell po jednání řekl, že Praha nepožádala o to, aby země EU koordinovaně podpořily postup České republiky. Hamáček dnes odpoledne ČTK sdělil, že na jednání ministrů požádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území.

"Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou," prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, ale momentálně není na pořadu dne. "Může se to ale změnit," dodal Borrell.

Podporu dávali Česku najevo také ministři. "Informace, které přicházejí z České republiky v souvislosti s explozí v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, jsou bezprecedentní," uvedl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který na videokonferenci Českou republiku podpořil. Bratislava je podle něj znepokojena tím, že jsou čeští občané vystaveni "aktivitám, které mají zásadní dopad na jejich bezpečnost". Korčok také zdůraznil význam, který má v této souvislosti dlouhodobá spolupráce tajných služeb unijních zemí.

Také šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg podle agentury APA uvedl, že je třeba "vyslat jasný signál solidarity s Českem".

Slovinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na začátku dnešního jednání všichni ministři dali najevo plnou solidaritu s Českem v souvislosti s "aktivitami ruských tajných služeb na jeho území v roce 2014". Tehdy při zmíněném výbuchu muničního skladu u moravské vesnice Vrbětice zemřeli dva lidé.

Bulharská ministryně Ekaterina Zacharievová nabídla Česku pomoc tamních bezpečnostních složek při vyšetřování případu. "Narušení (české) svrchovanosti Ruskem je naprosto nepřijatelné," uvedla na twitteru ministryně.

Právě do Bulharska měla patrně zamířit část munice z vrbětického skladu a ruští zpravodajci se podle médií zřejmě snažili o to, aby jedna ze dvou explozí nastala až v Bulharsku.

Témata: EZ

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama