Hnutí ANO navrhne určit cenový limit pro výrobce elektřiny

Opoziční hnutí ANO zřejmě podpoří na dnešní schůzi Sněmovny návrh vlády určující maximální ceny proudu a plynu pro menší spotřebitele. Podle předsedkyně sněmovní frakce ANO Aleny Schillerové přišlo rozhodnutí vlády ale pozdě, protože distributoři už nakoupili za vyšší ceny, stát tak podle nyní vyhodí 130 miliard korun z kapes daňových poplatníků.

Alena Schillerová

Schillerová nicméně klubu doporučí předlohu projednat ve zrychleném režimu a později ho podpořit. ANO přinese v debatě pozměňovací návrhy, chce, aby maximální ceny energií byly stanoveny pro výrobce, nikoli distributory. Před schůzí pléna Sněmovny návrh představil novinářům exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Opoziční SPD připravila k návrhu kabinetu několik balíčků změn, řekl novinářům předseda hnutí Tomio Okamura. Kabinet podle něj nastavil stropy extrémně vysoko. "Češi budou platit i poté čtyřikrát více než Slováci, je to naprosto nedostatečné řešení a výsměch občanům," uvedl. Kabinet chce, aby lidé za silovou elektřinu platili maximálně šest korun za jednu kilowatthodinu (kWh), za plyn pak tři koruny za kWh. SPD chce, aby částky byly 1,50 Kč u elektřiny a koruna u plynu. Kabinetu však nabízí i další kompromisní varianty až do pěti korun u elektřiny a poloviny této částky u plynu. Strop by se pak měl podle SPD týkat všech odběratelů.

Pro výrobce chce ANO limit 1500 korun za megawatthodinu elektřiny. V případě, že Sněmovna rozhodne o úpravě cen pro distributory, zastropování cen navrhne ANO na třech korunách za jednu kilowatthodinu (kWh) silové elektřiny včetně DPH a 1,50 koruny za kWh plynu, to je polovina ze stropů navrhovaných vládou. Díky nižším cenám se podle Havlíčka stát bude moci vyhnout dalším opatřením a cestu k dostupným energiím zjednoduší.

Sněmovní hospodářský výbor ve čtvrtek návrh vlády jednomyslně doporučil. Novelu energetického zákona bude Sněmovna schvalovat dnes ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. Podle Schillerové ANO chce, aby zazněly jeho argumenty, pokud se tak stane, schůzi tato opoziční strana nebude protahovat do pozdních hodin. Výbor ve čtvrtek nedoporučil žádný pozměňovací návrh. Ve sněmovním systému už se objevily téměř dvě desítky pozměňovacích návrhů od poslanců SPD, kteří chtějí především zavést horní cenovou hranici přímo do zákona.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl po jednání výboru, že pokud se podaří zákon schválit, bude Česko rozsahem pomoci proti vysokým cenám energie patřit k evropským zemím, které pomáhají nejvíc.

Vláda bude moci zastropovat ceny elektřiny a plynu v případě takzvané mimořádné tržní situace. V důvodové zprávě k předchozí novele energetického zákona z letošního léta, kterou se zaváděl úsporný tarif pro domácnosti, vláda uvedla, že "mimořádnou tržní situací se rozumí stav, kdy se podstatná část občanů státu dostává do vážných finančních problémů v důsledku vysoké ceny elektřiny nebo zemního plynu a tento stav není možné, dostatečné nebo vhodné řešit jiným druhem státní pomoci, jakým je například příspěvek na bydlení."

Novela umožní také snáze vypovědět smlouvu těm spotřebitelům, kteří v ní mají stanovené takzvané spotové ceny, tedy ceny odvozené od vývoje na burzách. Před takovými smlouvami varuje Energetický regulační úřad. Vláda uvádí, že toto opatření má zajistit účinnou ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů.

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

OBRAZEM: Macron, Scholz a spol. v Praze. Na Hradě proběhl neformální…

07.10.2022 21:30 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

Ministr vnitra Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci

07.10.2022 19:31 Český ministr vnitra Vít Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci. V sobotu se také zúčastní…

V Praze proběhl neformální summit EU, řešily se energie i Ukrajina

07.10.2022 19:16 Aktualizováno Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Fiala považuje oba pražské summity v Praze za povedené

07.10.2022 18:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) považuje čtvrteční a dnešní summity evropských zemí v Praze za povedené a…

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s…

07.10.2022 17:48 Aktualizováno Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat…

MPSV varuje před podvodnými weby, které nabízejí falešné formuláře k…

07.10.2022 16:58 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky…

Země EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení…

07.10.2022 16:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán…

Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

07.10.2022 13:41 Bývalý předseda české vlády Andrej Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem…

EU musí najít řešení cen energií, třeba strop na plyn ve výrobě elektřiny,…

07.10.2022 11:14 Aktualizováno Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování…

Borrell na pražském summitu požádá lídry zemí EU o schválení platby za…

07.10.2022 10:20 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes na pražském summitu požádá lídry členských zemí o…

Související:

Právě se děje

reklama