Kauza Stoka: Jeden z obžalovaných uvedl, že úplatky přebíral i v igelitce

Podnikatel Saman El-Talabani obžalovaný v takzvané kauze Stoka dnes u Krajského soudu v Brně uvedl, že peníze z úplatků přebíral i v "igelitce". Prý se i do ní vejde hodně peněz. El-Talabani pokračoval ve své výpovědi z úterý, kdy rozkrýval fungování skupiny, která údajně ovlivňovala zakázky části Brno-střed.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

El-Talabani je klíčový svědek obžaloby jako spolupracující obviněný. Vypovídal i obžalovaný podnikatel Ivan Trunečka, vinu popřel. Hlavní líčení bude pokračovat 2. listopadu dalším dokazováním.

Podnikatel iráckého původu El-Talabani uvedl, že mu spoluobžalovaný podnikatel Petr Kalášek peníze z úplatků předával u sebe v bytě, jednou i v autě. Například 1,5 milionu dostal v igelitové tašce. "Když je to v pětitisícovkách, tak tam toho dáte hodně," řekl El-Talabani.

Dnes se k jeho výpovědi vyjadřovali obžalovaní. Tehdejší politik za ANO a bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula uvedl, že trvá na své předchozí výpovědi, v níž vinu popřel. Tvrdí, že se sám stal obětí nátlaku El-Talabaniho, který u firem prý vystupoval jeho jménem. Uvedl, že pokud se někdy s Talabanim osobně potkali, nikdo jiný u toho nebyl. "Většinou mi zavolal a v některých případech mě sám našel, když jsem šel z úřadu. Na jedné schůzce mi naznačil, že pokud mu já nebo můj známý nepomůžeme, tak půjdeme všichni do tepláků," uvedl Švachula.

Obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin uvedl, že je v šoku z částek, které El-Talabani uváděl. Hovořil například o částkách deset a 19 milionů korun. Uvedl, že El-Talabani je "veliký manipulátor", kdy některé věci jsou pravda, některé ale zapomíná a některé vypouští.

Další obžalovaný, podnikatel Trunečka dnes u soudu označil El-Talabaniho za "nebezpečnou osobu". Uvedl, že se s ním potkal někdy v roce 2015 a údajně mu nabízel ochranu. "Nebál bych se to dnes nazvat výpalné," řekl Trunečka. V souvislosti se skutky, které jsou mu kladené za vinu, Trunečka uvedl, že je nespáchal a ani je spáchat nemohl. Podle obžaloby předával úplatky, aby jeho společnosti vyhrály zakázky na městské části a u některých městských firem, především u tepláren. "Nevidím důvod, proč bychom někomu měli dávat úplatky," uvedl Trunečka. Řekl, že vyhrávali nabídkovou cenou.

Také obžalované společnosti Kros-stav a UNO prostřednictvím svého zmocněnce dnes u soudu popřely, že by se na nějaké trestné činnosti podílely.

Švachula podle obžaloby v roce 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu, přičemž od začátku byl jejím vedoucím článkem. Podle žalobce skupina ovlivňovala veřejné zakázky v Brnu-střed, kdy je získávaly jen vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo podle něj devět a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví. Další část obžaloby se týká úplatků získávaných ze správy nemovitostí městské části a z některých městských firem. Před soudem kvůli ovlivňování zakázek stojí 11 lidí a dvě firmy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci navrhují zvýšit prodloužené ošetřovné až na 80 procent

21.10.2020 11:17 Poslanci navrhují zvýšit ošetřovné o deset, 15 nebo i o 20 procentních bodů až na 80 procent…

Sněmovní komise poděkovala BIS i Koudelkovi za odvedenou práci

21.10.2020 10:46 Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) poděkovala dnes v…

Jan Hamáček má koronavirus

21.10.2020 10:27 Aktualizováno Vicepremiér Jan Hamáček se nakazil koronavirem. Nechal se otestovat po setkání s ministrem…

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama