Maláčová prosazuje odklad hlasování o jeslích, chce kompromisní návrh

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) bude prosazovat, aby Sněmovna odložila hlasování o přeměně dětských skupin na jesle. Podle šéfky resortu práce by se novela měla vrátit ze závěrečného kola zpět k projednání, aby vznikl nový kompromisní návrh. Maláčová to dnes řekla na webináři o dětských skupinách, který uspořádaly političky KDU-ČSL. Dolní komora by měla o zákonu hlasovat tento týden.

Eurozpravy.cz

Česko patří v Evropské unii (EU) ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Ty se hradí hlavně z unijních peněz. Jejich čerpání skončí v polovině příštího roku. Podle vládní novely se mají dětské skupiny do konce srpna 2024 přeměnit na jesle. Ty mají být jen pro děti do tří let, od tří let je nárok na školku. Pravidla fungování se mají zpřísnit. Na provoz by přispíval stát. Výši příspěvku by na každý rok stanovila vláda, určila by také maximální cenu pro rodiče. Komunisté, kteří vládu podporovali, měli k dětským skupinám od začátku výhrady. Úpravy požadovalo i vládní ANO. Podoba zákona se několikrát měnila. Kabinet výsledek Sněmovně poslal loni koncem července. Opoziční poslanci navrženou podobu kritizovali, navrhli desítky změn.

"Posledních několik dní jsme jednali v koalici a kloníme se k návrhu, abychom zákon vzali zpět do druhého čtení. Jsme menšinová vláda. Jak mapujeme situaci, tak by hrozilo, že ze zákona bude trhací kalendář a po množství pozměňovacích návrhů bychom ho nepoznali a nemohli ručit za to, že bude v praxi fungovat... Pokusíme se najít na novém půdorysu nový kompromisní návrh," uvedla Maláčová. Věří, že i s odkladem by norma mohla začít platit od července.

Zákon o přeměně dětských skupin na jesle by mohl být další normou, která by se těsně před hlasováním předělávala. Stejný postup - tedy vrácení z takzvaného třetího čtení do druhého - zvolila Sněmovna už u kurzarbeitu. Sněmovní sociální výbor to teď doporučil také u další novely, a to o ochraně dětí.

Podle ministryně nyní v Česku funguje 1133 dětských skupin pro 17.000 dětí. Podle analýzy ministerstva v mateřských školách, dětských skupinách či mikrojeslích chybí zhruba 20.000 míst pro děti do tří let. Opatrování se tak nedaří zajistit třem z deseti děvčat a chlapců v tomto věku, pro něž by ho rodiče potřebovali.

Dětské skupiny dostávají z evropských peněz na dítě 9800 korun měsíčně. V podkladech k novele ministerstvo uvádělo státní příspěvek buď 5000 korun na místo, nebo 7500 korun. Roční náklady resort spočítal buď na 923 milionů, nebo na 1,38 miliardy. Suma, kterou by stát získal na daních a odvodech od rodičů, by ale byla vyšší.

"Pokud se vrátíme do druhého čtení, měla by tam být pevně zakotvená částka (příspěvek od státu)," uvedla Maláčová. Podle ní příspěvek nemůže být nižší než nyní. Navrhuje, aby podpora činila 70 procent minimální mzdy. Letos by to bylo 10.640 korun měsíčně. Jako strop pro platbu od rodičů ministryně zmínila 1500 či 2000 korun měsíčně.

Podle zástupkyň dětských skupin není možné s těmito pravidly náklady pokrýt. Poukázaly na vysoké nájmy ve velkých městech či na požadavek na růst výdělků, pečující podle nich mívají 24.000 korun hrubého. Podotkly také, že pokud by v malých skupinách na venkově nemohly být starší než tříleté děti, nepodařilo by se zařízení naplnit a udržet.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 10:47 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje