Mimořádná schůze ve čtvrtek projedná návrh odškodňovacího zákona

Poslanci opoziční TOP 09, ODS a KDU-ČSL chtějí na mimořádné schůzi Sněmovny ve čtvrtek projednat návrh kompenzačního zákona, který by dal během epidemie koronaviru a restriktivních opatření státu jistotu podnikatelům.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes před jednáním Sněmovny novinářům připomenula, že návrh odškodňovacího zákona předložila její strana už na konci loňského léta. Od té doby poslanci vládních stran podle Adamové odmítají návrh zařadit na projednávání plénem.

Mimořádnou schůzi svolal minulý týden na čtvrtek předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Strany, které budou v podzimních sněmovních volbách kandidovat jako koalice Spolu, chtějí projednat i návrh o korespondenční volbě, úpravy dávek v hmotné nouzi a zjednodušení administrace průkazů lidí se zdravotním postižením.

Podle návrhu odškodňovacího zákona by měl stát platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje. Menšinová vláda ANO a ČSSD se k předloze postavila záporně.

Opozice vládu kritizuje za malou pomoc podnikatelům a její roztříštění do jednotlivých programů. Vláda podle Pekarové nedala kompenzacím férová pravidla a na řadu podnikatelů nespravedlivě zapomíná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

04.03.2021 22:04 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 22:02 Aktualizováno Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen, uvedl Babiš

04.03.2021 17:47 Cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 17:02 Aktualizováno Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama